Browse By

YENİ PATRON DONALD TRUMP OLDU

Tüm dünyanın sonucunu merakla beklediği, Abd başkanlık seçimi sonuçları bu yazının yazıldığı dakikalarda yüzde yüz açıklanmasa da, Donald Trump’ın başkanlığının kesin olduğu ortaya çıktı.

 

Tüm dünya ve bir ilgili, iletişim ve siyaset bilimci olarak çok şaşırdık. Donald Trump’ın kazanma ihtimalinin son yapılan anketlere göre zor olduğunu, arada 4-5 puanlık bir fark olduğunu, hatta daha da yükselebileceğini düşünüyorduk ama seçim sonucuna baktığımızda bu farkın kapanmış olduğunu öğrendik. Gerçekten sürpriz oldu diyebilirim.

 

Donald Trump %48 oy oranı ve 59 Milyonu aşan bir oy sayısını buldu. Hillary Clinton ise, %48 oy oranı ile 59 Milyon 300 bin dolaylarında bir oy oranına ulaştı. Tabi oy sayısı bakımında Clinton’un 200-250 bin arasında daha fazla bir oy sayısı olsa da aslında başkanlığı Delege sayısı belirliyor. Başkan olabilmek için, eyalet delegelerinde 270 oyu alması gerekir. Şuan için 274-276 delegeyi garantileyen Donald Trump yeni ABD başkanı olarak ilan edebiliriz.

Bazı anekdotları aktarırsak, Donald Trump’a karşı büyük bir karşıtlık vardı. Çünkü Trump’ın kadınlara, azınlıklara, siyahlara, Müslümanlara, Meksika ve dünyanın geri kalanına karşı yaptığı söylem ve imaj çok kötü bir tecrübeydi. İnsanlar Donald Trump’ın başkan olması sonucunda ABD’nin yaşanmaz bir yer olacağını düşünmeye başlamışlar. Özellikle dün geceden sahaba kadar, Kanada’nın  göçmenlik bürosunun İnternet sitesi, yoğun ziyaretçi trafiğinden dolayı çöktü. ABD’de pek çok insan şimdiden ya Kanada’ya yada Avrupa’ya göcü düşünüyor.Tabi bu yazdığımız, ajanslardan geçen haberler, işin biraz daha mizahi yönüydü. Çünkü böyle bir şeyin hemen olması beklenemez.

Ama genel olarak, piyasalar, özellikle Meksika borsası, ülkemizde de döviz kurlarında ciddi çalkantılar oldu. Trump ektisi diyebileceğimiz bu çalkantıların yavaş yavaş geçeceği ve piyasaların yatışacağını biliyoruz ama Trump’lı bir dünya ve siyasetinin nasıl şekilleneceğini yakın zamanlarda tecrübe etmeye başlayacağız.

 

Bu sadece seçimin kısa bir değerlendirmesiydi. Yarın ve ondan sonraki günlerde Trump’ın başkanlığa giden serüvenini, Nasıl başarılı olduğunu, Hilarry Clinton’un neden kaybettiğini ayrıntılı bir şekilde 2-3 yazı dizisinde kaleme alacağız. Bizi takip edin.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
BM EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL HAKLAR ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİ

Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi Genel Kurulunun 16 Aralık 1966 tarihli ve 2200 A (XXI) sayılı Kararıyla kabul...

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ Son 15 gündür 5, 6 Olay yaşandı. Sınırın diğer tarafından Kilis’e katyuşa füzeleri atılmakta ve bu saldırılarda çok...

MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?

  MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?   Refah-Yol hükümetinde İç İşleri Bakanlığı yapmış, özelliklede muhafazakar- milliyetçiler için...

Kapat
ücretsiz ilan