Browse By

YENİ BAŞKANLA BORSA İSTENİLEN SEVİYEDE

YENİ BAŞKANLA BORSA İSTENİLEN SEVİYEDE

20 Mayıs’da Erdem Başçı’nın görev süresinin dolmasıyla yerine gelen Merkez Bankası içinden, Merkez bankasının belleğini iyi bilen yeni Merkez Başkanı Murat Çetinkaya göreve başladı.

Faiz baskısının çok konuşulduğu şu günlerde Merkez Bankası beklentilerin aksine yarım puanlık faiz indirimi pek tatmin edici olmadı. Çünkü özellikle 2015 verilerinin olumlu gelmesi, Uluslar arası piyasanın durumu, Fed’in radikala kararlar almaması, petrolun fiyatı gibi unsurları üst üstte koyduğumuz zaman, genel piyasanın canlanması ve yatırımların artması için bu güzel havada  1 puanlık bir faiz indirimi beklentiler içindeydi.

Ama yarım puanlık faiz indirimi ble, dolar ve avro üzerinde olumlu etkileri oldu.

Haftayı kapatırken, 85 bine dayanan Borsa İstanbul ve doların 2.80’e kadar düşmesi olumlu seviyeler olarak göründü.

Türkiye’de özellikle yaz döneminde düşecek olan Turist sayısı ve gelirini göz önüne alarak, orta vadeli bir yorumda, doların seviyesinin 2.80’lerin altında da olması gerekir. Çünkü buna ihtiyacımız olacak. Turist sayısı düşüşü, ihracatın düşüşü ve doların normal, tahmin edilenin üst seviyesinde olması gelişmekte olan bir ülke olarak bize büyük zararı olabilir.

Yatırımcılar için şu an en güvenli liman altın olarak gözüküyor. Aslında doların önümüzdeki hafta içinde 2.75 seviyelerine kadar düşerse, dolarda bir yatırım  faktörü olarak görülebilir. Çünkü orta vadeli bir yatırımlar, özellikle yaz aylarının sonuna doğru üst bir seviyeye çıkabilir.

Düğün sezonuyla altına artacak rağbet göz önünde tutulursa, altın fiyatlarının çeyrek, yarım ve tam altına yatırım yapılabilir. Şuanda 189 tl olan çeyrek altının yaz sezonunda geçen aylarda yakalağını üst sınır onlar 200 tl’yi zorlayabilir.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KAMU YARARI NEDİR?

Kamu Yararı Nedir? Kamu yararı, 1789 Fransız Devrimi sonucunda o zamana kadar başat kavram olan ' ortak iyilik'e tepki olarak...

YEREL KALKINMA NEDİR? AYRINTILI ANLATIM

YEREL KALKINMA   “Yerel Kalkınma”, yerel toplulukların yaşam kalitelerinin sürdürülebilir yöntemlerle geliştirilmesidir.Bir başka ifade ile;   Yerel Kalkınma;   Yerel...

BİR GECE’DE YAŞANAN ÖNEMLİ OLAYLAR

BİR GECE’DE YAŞANAN ÖNEMLİ OLAYLAR 19 Aralık günü akşam saatlerine doğru haber ajanslarına düşen gelişmeler herkesi bir anda şok etti....

Kapat
ücretsiz ilan