Browse By

ÜST AKIL TEORİSİ

ÜST AKIL TEORİSİ

Türkiye’de yeni değil, yıllardır hep söylene gelen bir teori vardır. Yaşanan acı olaylar veya krizlerde sürekli olarak, ‘bunlar büyük devletlerin işleri’ teorisi vardır.

Bunlardan en birincisi ise sürekli ithaf yapılan, hatta bazen bu atıfları yapanların devletin üst kademelerinde veyahut kamu görevlilerininde olduğunu hatırlarız.

İsrail’in parmağı var. Amerika’nın işi. İngiliz oyunları. Avrupalılar yapıyor. Haçlıların son oyunları.

Tüm bu sözleri ve teorileri halkımızdan, köylüsü, şehirlisi, okumuşu, okumamışı, işadamı, çöpçüsü, işçisi , çaycısından duyarız. Ve özelliklede siyasetçilerden de duyarız.

Bunlara son zamanlarda ise, yeni bir söz daha eklendi: Üst Akılın işi.

Nedir bu Üst Akıl?

Burada Üst nedir, ast nedir veya Akıl’dan bahsederken neden bahsederiz?

Beceremediğimiz, oluşturamadığımız olaylarda Üst Akıl’ın işi ne demek kolaycılık mı oluyor?

Üst Akıl bir ülke mi? Bir topluluk mu? Bir dini dayanışma oluşumu mu?

Üst Akıl kime düşmanlık yapıyor? Biz üst akılın işi diyince bize karşı düşmanlıkları mı?

Ve en önemlisi de bu Üst Akıl teorisinin doğruluk payı var mı?

Yani gerçekten bir üst akılın özellikle Ortadoğu başta olmak üzere, Türkiye’de dahil tüm dünyayı dizayn ettiği doğru mu?

Öncelikle dünyada dünya siyasetine, ekonomisine ve tüm kamuoyunu yönlendiren, savaşlar çıkaran, ülkelerin yönetimlerini değiştiren, tüm yer altı ve yerüstü kaynakların üzerinden pay alan, dünya ticaretini şekillendiren hatta ve hatta bulaşıcı hastalıkları bile çıkartan aileler, devletler, şirketlerin olduğu iddiaları, teorileri ortaya atılmakta.

Bunlara kulağı kapatmamakla birlikte, aslında bu teorilerin ortaya atılmasının kişinin veya kurumların bu devlet, şirket veya aileler karşısında kendi küçüklüğünü ve geri kalmışlığını peşinen kabul etmiş bulunmaktadır.

Elbette savaşları çıkaran belli güç odakları olduğu keisin.

Dünya ticaretinin ve dünyanın parasının büyük bir bölümünü 3-5 ailenin elinde tuttuğuda doğru.

Salgın hastalıkların, siyasi,ekonomik krizlerin yapay olduğu ve buna neden olanlarında yine belli bir güç odakların olduğuda doğrudur.

Tüm bunları göz ardı etmeden, bunları da gözönünde bulundurarak söylemek lazım ki, boyun eymek tek çare mi?

Bir tam demokratik ülkede Üst Akıl’ın pek etkisinin olacağını zannetmiyorum. Eğer siz kendi içinizde adaleti, sosyal devlet ilkesini, siyasi hoşgörüyü, ekonomik paylaşımı adaletli şekilde dağıtımı yaparsanız Üst Akıl’ın pek işleyeceğini söylemek zor.

Eğer bunların oyunlarına maruz kaldıklarını iddia eden ülkelerin iç siyasi ve toplumsal yapının durumuna bakarsanız, dünya ortalamasının altında, geri bir yönetim ve toplum düzeninin olduğunu göreceksiniz.

Ortadoğu’da tüm güçlü devletlerin tarihi emelleri olduğu doğru. Orada ciddi faaliyetler yaptıkları da doğru, ama Ortadoğu’nun bu halde olmasının tek sebebi de Üst Akıl mı?

Burada iç muhasebenin ciddi şekilde yapılması gerekir. Çünkü asıl tehditin sürekli dışta değilde, bazende içte aramak lazım.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
AMERİKAN BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİ

İnsanlığı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparmak ve doğa yasalarının ve Tanrı’nın...

1980 ÖNCESİ MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

1980 ÖNCESİ MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ Türk Siyasal hayatının önemli parçalarından biri olan MHP’nin tarihsel sürecini ve 1980 darbesine kadar süre...

BAŞARILI BİR İLETİŞİMLE KAZANILILAN BAŞKANLIK

BAŞARILI BİR İLETİŞİMLE KAZANILILAN BAŞKANLIK ABD başkanlık seçimlerinin 1-1.5 yıl öncesinden başlayarak, her türlü tartışma ve geliştirmeler ile süren kampanya...

Kapat
ücretsiz ilan