Browse By

TÜRKİYE SURİYE’DE ETKİN GÜÇ: FIRAT KALKANI

TÜRKİYE SURİYE’DE ETKİN GÜÇ: FIRAT KALKANI

2 gün önce sabaha karşı Türkiye, özel kuvvetleriyle Suriye’ye girdi. Yaklaşık olarak 350 özel kuvvetler üyesi askerle, Özgür Suriye Ordusu grubu ile birlikte Cerablus kentine bir operasyon düzenlendi. Operasyonun adı Fırat Kalkanı.

Cerablus, geçen haftalardan İŞİD’in elindeyken, özellikle ABD’nin havadan, PYD kuvvetlerinin ise, karadan saldırıları sonucu alınmış ve yavaş yavaş PYD’nin eline geçmiş bir kentti.

Cerablus’un burada önemli olmasının sebebi, Fırat Nehri’nin batısında yer alıyor olmasıdır. Türkiye’nin Kuzey Suriye bölgesi hakkında yaklaşık 1,5-2 yıldır söylediği şey, PYD’nin Fırat Nehri’nin batısına geçmesini engellemek. Çünkü bu güney sınırlarımızın güvenliği için önemli bir nokta.

PYD’nin Hatay’ın karşısındaki Afrin Kantonu ile birleşe bilmesi için Menbiç başta olmak üzere , Cerablus’u da alması gerekiyordu. Buradaki bir diğer hususta PYD’nin kantonları birleştirmesi sonucu oluşacak Kürt koridorunun Akdeniz’e açılabiliyor olması. Bu PYD ‘nin elini müthiş derecede güçlendirebilirdi.

Türkiye tüm bu koşulları göze alarak, daha öncede iddia ettiği Güvenlik bölge alanı isteğini faaliyete geçirmek için, Cerablus’A bir operasyon düzenledi ve şuana kadar son derece başarılı olarak devam etmek. PYD, Cerablus’tan çekilirken, İŞİD ise buraya tamamen terk etti.

ÖSO kuvvetleri ile birlikte koordinasyonlu yapılan hareket, hava destekli oluyor. Suriye’de etkinliğimizin artmasının en önemli nedenlerinden birisi ise, Rusya ile yumuşayan ilişkiler. 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesinden Temmuz ayına kadar ilişkiler son derece bozuktu Rusya ile.

Darbe kalkışmasında önce atılan olumlu adımlar, iki devlet arasında ilişkilerin çok gelişmesine, o kriz ortamının ortadan kalmasını sağlamıştı. Bu durumunda Türkiye’nin Suriye’de bu operasyonu yapabilmesine büyük oranda faydası oldu diyebiliriz.

Sonuç olarak, Türkiye olarak bu güvenlik bölgesini sınır güvenliğimiz için kesinlikle tam olarak sağlamamız gerekir.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
BİLİM VE YANILGI ÜZERİNE (TAHA AKYOL)

Bilim ve Yanılgı Üzerine (Taha AKYOL) Yazar, kitabında Doğu-Batı arasındaki dönemsel ve tarihsel süreç içerisinde ki durumlarını ele alır.Doğu  medeniyetinin...

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ŞİDDET DIŞINDA OLUŞTURDUKLARI TOPLUMSAL SORUNLAR

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ŞİDDET DIŞINDA OLUŞTURDUKLARI TOPLUMSAL SORUNLAR Şu sıralarda gündemin başat konularından biri olan terör örgütleri sadece bir şiddet sorunsalı...

KUVVETLER AYRILIĞI NEDİR?

Kuvvetler Ayrılığı Kuvvetin tek elde toplanması, onun kötüye kullanımını açık hale getirir. Kuvvetin kontrol altına alınması ve insanların genel mutluluğuna...

Kapat
ücretsiz ilan