Browse By

SURİYE MESELESİNDE GELİNEN SON NOKTA

SURİYE MESELESİNDE GELİNEN SON NOKTA

Öncelikle 1 aya  yakın bir zamandır, yazın hayatından uzakta kaldığım için yazmayı özlemişim. Ama kaçırdığım şu bir ayda öyle baş döndürücü olaylar ve gündem gelişti ki, hepsini bu yazıya anlatmaya çalışmak delice olurdu.

Dünya gündemini derdinden etkileyen ve Medvedev’in son açıklamasına göre 3.dünya savaşına neden olabilecek Suriye Meselesini etraflıca ve genel bir değerlendirmeyle kaleme alalım dedik.

Sorun şu ki, kimse Suriye’nin önümüzdeki 1 yıl içinde nereye doğru sürükleneceğini bilmiyor.

Esad yönetimde kalacak mı?

Obama’ya göre İŞİD gerçekten 10 yılda mı anca biter?

PYD oluşumuna Rusya’nın ve ABD’nın olumlu bakşıyla Türkiye’nin mevcut tavrı ne zaman örtüşür?

Yeni gelişmeyle Suudi Arabistan savaş jetleri Suriye’de kimi bombalayacak? İran’ı mı, Rejim güçlerini mi, yoksa PYD’yi mi, zor bir ihtimal ama yoksa İŞİD’İ mi?

Kurgulanmaya çalışılan siyasi tavır, Suriye için nerdeyse günlük hatta saatlik olmaya başladı.

Dengeler en ufak fraksiyonlarla değişmeye başlıyor ve bir tavır alma sorununu ortaya çıkarıyor. Siyasiler sürekli söylem değiştirmek zorunda kalıyor ve dünya burada yaşananları izliyor. Mülteciler Avrupa kapısına dayanmış, Türkiye ise arada kalmış. Rusya’nın Türkmenleri vurması ve Türkmenlerinde sınıra dayanması ile, korkulan yeni bir göç dalgasına ve bu sayının 500-600 binleri bulabileceği düşünülüyor. Sonuç olarak, Türkiye’nin güneyi uluslar arası bir savaş meydanı özelliğini kazanıyor.

Türkiye’nin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısı bu kadar riskli ortamda derin olumsuz bir etkilenme süreci geçirebilir.

Genel tavrı, Suriye meselesinde, bir taraf olmanın yanında , uluslar arası ortak akılla anlaşabilmek olmaktadır.

Göçmenler meselesi artık bir iç sorun olma yolunda ilerlerken, Rusya ile ciddi problemlerimiz var iken, ABD ile PYD konusunda tam anlaşamamışken, İran ile durumlar iyi değilken, İran-Suudi gerginliğini de düşünürsek, Suudi jetlerinin Türkiye’den havalanacak olması, ne İŞİD’i bitirir, ne de Türkiye’ye olumlu bir katkısı olur. Sadece ortamı biraz daha gerer.

Yazıyı bitirirken son cümle, ister insanı değil deyin, isterse başka bir şey, maalesef ama maalesef Uluslar arası siyasette duygu, vicdan ve  doğruluğa yer yoktur. Tek şey, ülkesinin çıkarlarını düşünmekten geçer. Bunu beceremedin mi, zararlı çıkarsın.

http://www.siyasetvakti.com M.Hanifi ÇAKMAK Köşeyazısı

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
STAR WARS VE HOLLYWOOD’UN PROPAGANDA GÜCÜ

STAR WARS VE HOLLYWOOD PROPAGANDA GÜCÜ Geçen ay gösterime giren Star Wars serinin son filminden sonra adeta tüm dünya Hollywood’un...

CEZA HUKUKU-DERS NOTU

                                      CEZA HUKUKU   Ceza davalarında taraflar davalı veya davacı değildir. Bütün ceza davalarına kamu davası denir. Ceza kanunundaki suçlar...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: TEŞKİLAT-I ESASİ

Teşkilatı Esasiye TBMM açıldığı zaman çalışmalarını almış olduğu kararlar doğrultusunda sürdürmüştür. Ancak zamanla meclisin yapısına uygun bir anayasa ihtiyacı ortaya...

Kapat
ücretsiz ilan