Browse By

STAR WARS VE HOLLYWOOD’UN PROPAGANDA GÜCÜ

STAR WARS VE HOLLYWOOD PROPAGANDA GÜCÜ
Geçen ay gösterime giren Star Wars serinin son filminden sonra adeta tüm dünya Hollywood’un gücünü tekrar gördü.
Star Wars çılgınlığını tekrar hortlatmak değil amacım. Sadece bu bombardıman bittikten sonra, geriye dönük ve birazda geriye çekilip karşılaştığımız durumu anlatmaya, anlamaya ve sorgulamaya çalışalım.
Sinema endüstrisi özellikle son zamanlarda yapılan yüksek bütçeli filmlerin  izleme ve parasal getirilerine baktığımız zaman, Amerika’nın ta bu yüzyılın başında aslında ne kadar güzel bir alana yatırım yaptığını görüyoruz.
Amerika sinema, televizyon ve diğer görsel sanatlardan elde ettiği ihracaat rakamları nerdeyse, bizim gibi ülkelerin tüm ihracatına bedel olduğunu söylemek mümkün.
Hemde böyle hiçbir sorunu, sıkıntısı olmayan ve insanlara istedikleri mesajları verebildikleri bir materyalle.
Star Wars gösterime girmeden ve gösterimdeyken, tüm dünyada ve tüm farklı piyasalara girmeyi başardı. Ülkemizde bir çok süpermarkette Star Wars oyuncaklarından tutunda pijama takımına kadar her türlü ürününü gördük. İnsanlarda daha doğrusu ne olduğunu bilmeden sadece isim aşinalığıyla bunlara hücum etti.
Bu güç aslında Amerika’nın siyasi, ekonomik,teknolojik ve diğer her türlü gücüyle doğru orantılı. Aslında birbirlerini destekler mahiyette. Ne inanılmaz bir şey. Bir film şirketi bir film yapıyor ve istisnasız, nerdeyse tüm dünya bundan bahsediyor. Yüz milyonlarca insan bu filmi izliyor ve bu filmin adının geçtiği ürünleri alıyor.
Amerika işte böyle süper güç oluyor. Batman, Süperman, Star Wars, Avatar ve niceleri. Hepsi tek başına neredeyse bizim ülkemizi kalkındıracak kadar ekonomik kazanç elde edebiliyor. Hemde Amerika’ya kazandırdığı saygınlık,propaganda da cabası.
Sanal ile gerçeklik arasında bir dünya yaratıp, bunu gerçek dünyaya filmler ve televizyon eğlence dünyası içinde kabul ettirebiliyorlar.
Sonuç olarakta bize takip etmesi kalıyor.
Biz sattığımız dizilerle bozulmuş kültürümüzü dünyaya gösterirken, onlar kendi kültür ve üstünlüklerini bize para ödeterek, öğretiyorlar ve bizde bunlara inanıp, bunları kabulleniyoruz.

Daha niceleri gelecek ve bizde sadece izleyip kalacağız. Sonra dizilerimizi, filmlerimizi satıp, biraz para kazanınca ne kadar güzel bir iş yaptık diyeceğiz.

Yazan: Hayaletyazar

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
YUNANİSTAN YENİ BİR KRİZ ÇIKARMAK İSTİYOR

Kardak krizinin yıl dönümünü yaşadığımız şu günlerde, Yunanistan ile tekrar bir yeni krizin doğduğunu söyleyebiliriz. 15 Temmuz sürecinde darbeci bazı...

OLASILIKSIZ

  OLASILIKSIZ   Anlatılmaz yaşanır (!) tam da böyle bir dönemdeyiz. Elbet tarih yazacak yazmasına da, içinde yaşarken kelimeler kifayetsiz...

SİYASİ TEORİLER: PUTİN, ABD BAŞKANLIK SEÇİMİNİ ETKİLEDİ Mİ?

Siyasi Teoriler, başlıklı yazımızın bu bölümünde, Kasım ayında yapılan ve büyük tartışmalara, çekişmelere sahne olan ve son derece  de şaşırtıcı...

Kapat
ücretsiz ilan