Browse By

SİYASİ USLUPTA SORUNLAR VAR

SİYASİ USLUPTA SORUNLAR VAR

Siyasi üslupta sorunlar. Bir çok açıdan değerlendirirsek, gündemsel tartışmalara takılıp kalmazsak, siyasetin genel sorunu üslup problemi.

Aslında bu günlerde tartışılan konuların, özellikle seçim dönemlerinde miting meydanlarında 10 katı kadar daha seviyesizleştiğini görmüştük.

Siyaseti sadece miting meydanlarında bir laf sokmak olarak anlayan ve buna prim veren toplumun genel sorunu.

Siyasetçiler toplumların aynasıdır. Elbette bir siyasetçinin söylediği sözü topluma yansıtmıyorum. Ama toplumun içinden çıkan bir siyasetçinin, yine o toplumun jargonuyla siyaset yaptığını da unutmamak lazım.

Mesela  Recep İvedik örneğinden gidersek, Aslında kimse Recep İvedik filmini komik olarakta, sanatsal açıdanda pek fazla beğenmez. Tabi istisnalar olabilir. En centilmen  insanlar bile o filme büyük bir şevk ile gidip, oturup, iğrençlikleri, komiklikleri izler, güler ve hoşuna gider.

Nedeni, Recep İvedik’te toplumun bir aynasıdır. O filmdeki her sahnede aslında toplumda ki bireylerin hayatlarının bir dönemlerinde yaptığı hareketleri görür, benimser ve onun için hatta bazı sahneler komik olmasa bile güler.

Toplumda sorarnız birine, hiç Recep İvedik gibi davranır mısınız yada geçmişte davrandınız mı? Herkes kesinlikle  hayır diyecektir. Ama herkes  bilir ki,  bilinç altında, dışa çıkmasa da biraz ondan bir parça olduğunu bilir.

Sonuç olarak, aslında toplum nasılsa , siyasetçilerde öyle oluyor.

Ama yine diyoruz, gündemde olan Tartışmanın aşırılığı, ahlaki seviyesi tartışılmaz.

Ama yine de her partidende bu seviyeye yakın söylemlerde olmuştu.

siyasetvakti.com İçerik ekibi.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
SİYASİ TEORİLER-AVRUPA BİRLİĞİNİN GELECEĞİ

SİYASİ TEORİLER-AVRUPA BİRLİĞİNİN GELECEĞİ Avrupa, eski ve insan popülasyonunun her zaman yüksek olduğu bir kıtadır. Bir çok farklı medeniyet kurulmasına...

KİŞİSEL VE SİYASAL HAKLAR ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİ

KİŞİSEL VE SİYASAL HAKLAR ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİ Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 16 Aralık 1966 tarih ve 2200 A (XXI) sayılı Kararıyla...

İNSAN HAKLARI

İNSAN HAKLARI İnsan hakları sadece insan olmak nedeniyle sahip olunan haklar olarak devlet hukukundan önce gelirler ve bağımsızdırlar. Bireyin eksiksiz...

Kapat
ücretsiz ilan