Browse By

SİYASİ TEORİLER: ERKEN SEÇİM KAPIDA

SİYASİ TEORİLER: ERKEN SEÇİM KAPIDA

Siyasi teoriler yazılarımızın bu haftaki edindiğimiz konusu Erken Seçim iddiaları üzerine olacak. Özellikle son 10 gündür, hızlı bir şekilde erken seçim olacağı konuşuluyor.

Erken Seçim’in maliyeti, ortamların gerilmesi, son 2-3 yıldır 4-5 seçim geçiren bir ülkenin bir erken seçimi daha kaldırırmı, gibi tüm yorumlar bir yana siyasi olarak alınabilecek bir risk olabilir mi?

Erken Seçim olacak tartışmalarının alevlenmesine neden olan olayların en önemliside geçen hafta başlayan , ‘Dokunulmazlıkların Kaldırılması’ kurulan komisyon ve komisyonda ortaya çıkan görüntüler.

Şimdi ortada olan iddia şu yönde. Fezlekesi olan HDP’liler , milletvekillikleri düşürülürse ve birkaç HDP  dışındakilerde böyle olursa, bir ara seçime gidilebilir diye. Tabi bu zor bir olasılık görünsede, esasında erken seçim kararının alınıp, o şekilde gidilmesi bekleniyor.

Ne bekleniyor, iddialar nasıl?

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için meclis yoklamasında 367 üzeri bir oy çıkmasının zor olduğu biliniyor. HDP’liler oy vermeyecek ama CHP, MHP ve hatta AK Parti milletvekilleri arasındanda firelerin çıkacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Dolayısıyla bu anayasa değişikliği 330 ile 367 arasında kalacağı için, bir referandum kararı alınacak. Toplum özellikle bu milletvekili dokunulmazlıklarını HDP ve terör üzerinden değerlendirmesi üzerine, referandumda kesinlikle halk tarafından kaldırılırmasını ister.

İşte oluşan bu atmosferde AK Parti, referandumun belki %75-80 oranında verdiği evet oyunu kendisine çevirebilmek için baskın bir seçime gidebilir.

Erken seçimin referandumdan sonra böyle baskın bir şekilde yapılacağını düşünsekte, belkide bir başka nedenide potansiyel rakiplerin yerleşik düzene geçmeden bir erken seçim yapma isteği.

Geçen Pazartesi Şirin Payzın’ın ‘Neler Oluyor’ programına katılan Meral Akşener şunu söylemişti: ‘Eğer 8 Nisan’da MHP’nin kongresi olmaz ise, Ağustos ayında erken seçim olur’

Şuanda tabanları birbirine yakın, 2 geçirgen siyasi partilerin başkanlarını, başkanlıktan ayrılma olasılığı çıkıyor.

MHP’de kongre kararı ve kongre olup olmayacak mı tartışmaları sürerken, AK Parti’de ise Pelikan Dosyası.

Eğer bu parti için tartışmalardan Ak Parti hemen ortadan kaldırırsa ve MHP’nin Meral Akşener’li değişimini yapmasını beklemeden bir Erken seçime gitmek.

İşte bu teoriler konuşulmakta.

 

ERKEN SEÇİM NEDİR? ERKEN SEÇİM KARARI NASIL ALINIR? KONU İLE AYRINTILI BİLGİ İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ABD İLE RUSYA ANLAŞTI

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI 5-6 yıla yakındır devam eden Suriye iç savaşı her geçen gün yeni bir siyasi gündemin ortasına...

MEKSİKA SINIRINDA POLİTİK TARTIŞMALAR

ABD'nin Güneysınırındaki ülkedir Meksika. ABD'nin sürekli olarak sıkıştırmaya çalıştığı, siyasi açıdan etkilemediği çalıştı ülkedir. Sürekli olarak uyuşturucu ve suç çetelerinin...

SİYASET ÜZERİNE DİNSEL TARTIŞMALAR

SİYASET ÜZERİNE DİNSEL TARTIŞMALAR Siyaset üzerine bir çok çalışmalar, tartışmalar yapılıyor, yapılmasıda doğal ama siyasetin temel tartışmalarından bir olan ve...

Kapat
ücretsiz ilan