Browse By

SİYASİ TEORİLER: 5.PARTİ

5.PARTİ

5.parti teorisi siyasi literatürümüze 1 Kasım seçimlerine doğru gidilirken siyasiler tarafında dile getirilmiş bir siyasi öngörü-tahmindi.

Mevcut siyasi  yapımızda şuanda oy oranları belli ve kemikleşen konumlamalar bulunmakta. Somutlaştırırsak, AK Parti %45-50 civarı, CHP %24-26 civarı, MHP %13-15 arası, HDP ise %10 dolaylarında oy oranı var.

Bunun normal şartlarda pek değişmeyeceği düşünülmekte. Tabi herhangi bir siyasi kriz dışında. Ama her partilerde 1 Kasım’a giderken revizyonlar olmuştu. AK Parti’de partinin önemli isimleri, eski Cumhurbaşkanı, eski bakanlar milletvekili ve diğer görevlerde yer almadılar ve dışarıda kaldılar.

CHP’de aynı şekilde değişimler oldu. MHP’de de partinin önemli isimleri dışarıda kaldı. Ve böyle olunca söylentilerde ortaya çıkmaya başladı. Bunu ilk dillendiren MHP lideri Devlet Bahçeli olmuştu. İktidar içinden , küskünler grubu , görev verilmeyenler ve özellikle Abdullah Gül ve çevresinin yeni bir parti kurarak, özelliklede sağ muhafazakar ve milliyetçi oylara talip olacağı iddiaları ve öngörüleri ortaya atılmıştı.

AK Parti’den ise, asıl 5.partinin muhalefet kanadının ortak noktalarını tuturan bir grup tarafında kurulacağı öngörüleri dile getirilmişti. Sonuç olarak 1 Kasım’a giderken herhangi bir sözü edilen, bu tanımlara uyan bir parti kurulmadı yada seçime katılmadı. Dolayısıyla AK Parti’nin 1 Kasım’da oylarını alarak tek başına iktidar oldu.

Bu iddilar AK Parti’de geçen yaşanan olaylardan sonra alınan olağanüstü kongre ile tekrar gündeme geri geldi. Çünkü AK Parti içindeki küskünler, görev verilmeyenler, yine Abdullah Gül ve çevresi, ona yakın olanlar br partide birleşip, yapılacak olan bir erken seçime katılma planları olacağı öngörüsünde.

Bu ne kadar doğru bilemeyiz. Ama 5.parti teorisinin ortaya atıldığından bugüne kadar şu bir gerçek ki eğer böyle bir parti ortaya çıkarsa, %10’luk barajını aşar ve meclis aritmatiğini büyük bir ölçüde değiştirir.

En önemlisi de 5.partinin ortaya çıkması demek, şu anki siyasi ortamda, tek başına iktidarın çıkmayacağı kesin gibi. Çünkü MHP, oyunun düşmesiyle %13’e kadar geriledi. HDP %10’da. 5.partiyi eğer AKP içinde ki küskünlerin kurması halinde oy tabanı AK Parti’den gelecek.

Ve bu olay güç dengesini değiştirecek.

Eğer bir senaryo ve teori ortaya koyarsak: Yaz aylarında veya Ekim ve Kasım aylarında yapılacak bir seçimde bu 5.parti’nin seçime yetişip yetişmeyeceği tartışırıl bir konu iken, eğer katılması ve iyi bir çalışma yapması halinde, yüksek bir oy oranı alması için siyasi ortamın çok müsait olduğunu belirtmek gerekir.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
SURİYE MESELESİNDE GELİNEN SON NOKTA

SURİYE MESELESİNDE GELİNEN SON NOKTA Öncelikle 1 aya  yakın bir zamandır, yazın hayatından uzakta kaldığım için yazmayı özlemişim. Ama kaçırdığım...

REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

16 Nisan Pazar günü çok önemli bir referandum sürecini tamamladı Türkiye. Her ne kadar etrafımız ateş çemberide olsa bir seçim...

DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?

DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?   Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle Türkiye’de siyasi çevrelerde ilk konuşulan konu Donald Trump’ın...

Kapat
ücretsiz ilan