Browse By

SİYASİ TARTIŞMALARI YAPAMIYORUZ

SİYASİ TARTIŞMALARI YAPAMIYORUZ

Toplum ve siyasiler , siyaset yaparken, siyasi tartışmaları, polemikleri gerçekten yapamıyorlar. Ya da yapmayı bilselerde, bunu , algıyı farklı yerlere çekip, olay ve olguların doğruluğunu veya yalnışlığını tartışamadan olaylar başka yerlere doğru gidioyor.

Mesela bir sorun var, ortaya çıkmış, reel bir sorun. Biz bu sorunu bırakın çözmeyi, sorunun ne olduğunu, anlamaya, anlatmaya çalışırken, ortaya çıkan siyasi tartışmaların, bilinçli olarak başkalaştığını görmek son derece üzüntü verici.

Tabi bu durum , var olan, ortaya çıkmış olan sorunları çözümüne bir katkı sağlamak yerine, daha da kökleşmesini ve en önemlisi de sıradanlaşmasını sağlıyor.

Yani aslında ortaya çıkan bir sorunun konjokturel olarak, bizden-sizden hesabına girerek, siyasi polemik konusu yapılıarak, sorunun çözümüne yönelik bir adım atılamayınca ya da bunca siyasi polemikten sonra adım atılsa dahi, oluşan algı yüzünden, artık sorunun tekrarlanması hiç te bir sorun olmaz. Çünkü artık insanlar bunu kanıksamış olur.

Yani tartışmalar aslında büyük bir fayda getirebilecek bir unsurken, biz bu işi tam yapamadığımızdan sorunların tam tersine çözülmemesine yardımcı olan bir unsur oluyor.

Bazı televizyon programlarında görüyoruz. Adeta birbirini yiyecek yorumcular var. Canlı yayında iken bıraksanız, tekme-tokat birbirine girecekler.

Ve artık pek çok kanal zaten bunu görünce, sadece tek görüşe saship insanları çağrıyorlar. Mesela bugünkü programa  x partisinin yorumcuları katılırken, diğer gün yapılan programa ise y partisinin yorumcuları katılıyor.

Çok kötü bir resim bu. Bizim karşılıklı tartışabilmemiz gereken seviyeyi bulmamız gerekir. Bu da karşındakine hoşgörü, saygı duyman gerekir. Kutuplaşmanın sonucu buraya kadar geldi.

 

Siyasetvakti.com yazarı DrMerk tarafından kaleme alınmıştır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
CEZA HUKUKU-DERS NOTU

                                      CEZA HUKUKU   Ceza davalarında taraflar davalı veya davacı değildir. Bütün ceza davalarına kamu davası denir. Ceza kanunundaki suçlar...

YIL BOYUNCA YATAY BİR PİYASA BEKLENİYOR

Yıl boyunca yatay bir piyasa bekleniyor   Trump "Böyle giderse, Suriye'ye müdahale ederim" dedi. Yaptı da. Böylece Orta Doğu'da yepyeni...

ONLİNE HGS YÜKLEME

Değerli müşterilerimiz, bilmektesiniz ki hgs yükleme işlemleri artık sanıldığı kadar zor değil . Eskiden insanlar hgs yüklemek için bir çok...

Kapat
ücretsiz ilan