Browse By

SİYASET BİLİMİ VE İLETİŞİM BİLİMİ

SİYASET BİLİMİ VE İLETİŞİM BİLİMİ

Siyaset bilimi ve iletişim bilimi birbirleriyle çok sıkı ilişki içindedirler. Siyaset ve İletişim bilimsel olarak Sosyal Bilimler içerisinde yer almasından da dolayı ilişki ve alakaları her zaman olmuştur.

Siyaset, aslında bilimsel olarak ortaya çıkışı pek eskiler gitmez. 200-250 yıllık bir geçmişi vardır. Tabi Aristo’tan günümüze birikimsel bir şekilde gelmiştir ama bilimselliğini kazanalı çok olmamıştır.

Ayni şekilde İletişim’de en genç ve gelişimi, şekillenmesi hala sürmekte olan bir bilimdir. 19.yy sonları ve 20.yy başlarında bilimselleşmeye başlayan İletişim, kökenine bakarsak, insanların birbirleriyle ilk anlaşmaya çalışmasına kadar gider. İletişim ve siyasetin kesişmesi ise, siyasetçi veya yöneticilerin özellikle İngiliz Sanayi devriminden sonra kentsel nüfusun ve eğitimli nüfüsun artmasıyla onları etkilemeye çalışmak için artık bir kral veya padişah gibi emredici değil, onları kazanmaya ve ikna etmeye çalışan adeta bir pazarlamacının durumdaymış gibi düşünmemiz lazım.

Dolayısıyla  20.yy başlarında siyasetçiler ile iletişimlerin yada iletişim sektöründe (gazete, dergi) gibi çalışanların yolları hep kesişmiştir. Özellikle iletişim bilimi ile siyasetin ayrılamaz bir bütün olacağı gerçeği ise 2.dünya savaşında ortaya çıkmıştır.

Tüm dünya’ya savaş açmak isteyen Hitler, bu savaş için halkını ikna etmesi için, dönemin en gelişmiş kitle iletişim aracı radyoyu kullanmış ve siyasal iletişimin, gerek radyo konuşmları gerekse büyük halk kitleleri önünde yaptığı çoşkulu konuşmalarla halkını ikna etmeye başlamıştır.

Siyasetçi ile iletişimci arasında ki benzerlikler aslında çokca fazladır. Ama en basitinde ikisininde amacının kendisinin veya bağlı bulunduğu kurum/partinin tanıtım/malını satmaktır. Siyasetçi, siyasi görüşünü veya partisinin politikalarının halka anlatıp ikna etmeye çalışırken, iletişimci,–tabi burada iletişimci diyince geniş bir ad oluyor ama klasik anlamda reklamcı diyebiliriz—, satacağı ürünü ile ilgili potansiyel müşterisini ikna etmesi gerekir.

Günümüz sosyal medya ve internetin gücünü gördüğümüz zaman, anlık iletişim ve etkileşim ortamının her türlü konuda insanları etkileyebildiğini görürüz. Burada  bir malın alım-satımı, bir konu da ikna edilmesi gibi siyasi konu ve olaylarda da bu etkileşim çok önemlidir.

Hatta son dönemde Arap Baharı’nın sadece sosyal medya üzerinden gittiğini ve bir çok ülkede yönetici-diktatörlerin yıkılmasına sebep olmuştur. İnsanlar sosyal medya üzerinde organize olmuş, sosyal medyayı iyi kullanmış ve sonuç olarak  büyük hatta uluslar arası olaylara neden olmuştur.

Yeni etkileşim ve iletişim araçları ve diğer tüm kitle iletişim araçları siyasetçiler için bulunmaz bir alan olduğu ve daha etkileyicisi olan sosyal medyanın da gelişmesiyle, kısa zamanda milyonlarca insanlara ulaşma şansı veren bu iletişim kanalları siyasetçiler için bulunmaz bir alan yaratır.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ- HİLARY CLİNTON BAŞKAN OLURSA

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ- HİLLARY CLİNTON BAŞKAN OLURSA Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanını seçecek. Uzun süredirde ön seçimler yapılmakta....

DONALD TRUMP NEDEN KAZANDI?

DONALD TRUMP NEDEN KAZANDI?   ABD başkanlık seçimlerini tahminlerin ötesinde bir sonuçla Donald Trump kazanarak büyük şok etkisi yarattı. ABD...

MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ, TARAFLARIN GÖRÜŞLERİYLE BİRLİKTE

Türkiye önümüzdeki pazar günü bir referanduma gidecek. Şuanda yurt dışı seçmenler oy kullanmaya başladılar. Yaklaşık 1 milyon civarı bir oy...

Kapat
ücretsiz ilan