Browse By

PELİKANLAR ÇOK YALNIZ

PELİKANLAR ÇOK YALNIZ

Pelikanlar artık çok yalnız sanırım. Pelikan bir kuş turudur. Her yerde göremezsiniz. Ama dünyanın her bölgesinde yaşayabilen, iri yapılı bir su kuşudur.

australian_pelican
Esasında yaşam alanları, kutup ve birkaç bölge hariç dünyanın tüm bölgesidir. Pelikanın en karakteristik özelliği gagası ve boğaz kesesidir. Uzun gagasıyla bir çok hayvanı av olarak hedefine alabilmektedir. Ama su içerisinde uzun zaman geçirdiği ve iyi bir yüzücü olduğu için en temel besin kaynağı balıktır.

Boğaz keseleri bir süzgeç görevide görür. Yakaladıkları avları keselerinde tutarlar ve gelen suyu yüzdükten sonra yutarlar. Ve ya boğaz kesesi bir depo alanıdır. Avlanma süresi boyunca avları orada biriktirip, daha sonra yuvasına dönüp, yavrularını besler.

PAY-Pelicans

Pelikanlar, Eski Mısır’da önemli bir mitti. Pelikan’a Mısırca’da Henet deniyordu. Bir çok hiyelografilerde betimlenmiş pelikan tasvirlerini görürsünüz. Hatta özellikle kral ve kraliyet ailesiyle birlikte betimlenir. Pelikan, özellikle ölüm ve ölümden sonraki yaşamı betimler. Ama Eski Mısır’ın Eski Krallıklar döneminden kalan metin ve tabletlere baktığımızda Henet’in yani Pelikanın , ‘Firavunun annesi’ olarak betimlenmiştir.

Ägyptische_Sammlung_08

Pelikanla ilgili kültürel mit ve anlamlar yüklemesinin en önemlilerinden birisi ise, Hristiyan dünyasının verdiği anlamdır. Ortaçağ Hristiyan Dünyasında , pelikanların yeterli besin olmadığı zamanlarda , kendi gögüsünü gagasıyla delip, kanatıp, bu kan ile yavrularını besledikleri anlayışıyla, yavrularına bu kadar düşkün olduğu anlayışı hakimdir.

Sonuç olarakta bu acı ve fedakarlık İsa’nın son 12 saati olan Çilesini ve Efkaristiya’yı sembolize eder. Yani kendini feda edişi, bir anaçlık anlayışı hakimdir. Ortaçağ’da özellikle yeni teknolojiyle basılmaya başlayan İncillerin ilk sayfa, kapakta veyahut sayfa kenarlıklarında süsleme olarak kullanılırdı.

Bergatreute_Pfarrkirche_Hochaltar_Vogelnest

Pelikan bu fedakar imgelemeyle, bir armacılık anlayışınında simgesi olmuştur. Günümüzde özellikle Armalarda kullanılan bir semboldur.  Prag’ta bulunan Charles Tıp Üniversitesinin amblemi Pelikandır. İrlanda Kan Merkezi’nin de sembolu bir pelikandır ve bunu sembolize etmek için Dublin’de bir Pelikan evi vardır.

Pelikan Romanya’nın ulusal kuşudur. Karayiplerinde ulusal kuşudur. ABD’nin Louisiana eyaleti, ‘Pelikan Eyaleti’ olarak bilinir. NBA takımlarından New Orleans Pelicansın, adında olduğu gibi: New Orleans Pelikanları’nın maskotuda bir Pelikan’dır.

İşte Pelikanlar böyle. Bizde var mı Pelikan? Yazanlar , yazılanlar doğru mudur?

Şimdi yeni bir iklimde yaşamaya zorlanacak pelikanlar. Şartlar değişiyor, yaz döneminde kışı yaşayacakları kesin gibi.

Pelikanlar Çok Yalnız. Mesele, çok konuşmak değil, doğru konuşmak.

Siyasetvakti.com yazarı Dr.Merk tarafından yazılmıştır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
AVRUPA BİRLİĞİ’NİN ORTAK POLİTİKALARI

Avrupa Birliği'nin Ortak Politikaları Roma Anlaşması'nda AET'nin belirli alanlarda ortak politikalar izlemesi öngörülmüştür. Bu alanlar şunlardır; ORTAK TARIM POLİTİKASI ORTAK...

YUNANİSTAN YENİ BİR KRİZ ÇIKARMAK İSTİYOR

Kardak krizinin yıl dönümünü yaşadığımız şu günlerde, Yunanistan ile tekrar bir yeni krizin doğduğunu söyleyebiliriz. 15 Temmuz sürecinde darbeci bazı...

HELENİSTİK DÖNEM: ARİSTOTALES

HELENİSTİK DÖNEM: ARİSTOTALES   Atina'ya 17 yaşında gelip Platon'un kurduğu akademide eğitime başlayan Aristo, Atina'da 40 yıl yaşamasına rağmen Atina...

Kapat
ücretsiz ilan