Browse By

NAZİLERİN DESTEKÇİSİ ABD MİYDİ?

NAZİLERİN DESTEKÇİSİ ABD MİYDİ?

1.Dünya Savaşı’ndan son derece kötü durumda çıkan, imzaladığı anlaşmalarla da adeta bir yok olmuş devlet gbi davranılan Almanya, Weirmar Cumhuriyeti (1919-1928??) dönemi, aslında dönemin şartlarına bakarak son derece demokratik bir ortam olduğu görülmektedir.

Almanya’nın bu dönemde sıkıntısı demokratik bir düzenden ziyade özellikle 1929 Dünya Buhranına doğru giderken, Almanya’da çok yüksek enflasyonlar ile boğuşmakta ve halk arasında bu büyük bir tepkiye neden olmaya başladı.

Hitler ve Nazi hareketinin 1926 yılında itibaren meclise girecek kadar oy almayı başarmışlar, özellikle 1932’de yapılan seçimlerde ise Naziler mecliste daha güçlü temsil edilir olmuş ve halk tarafından daha güçlü bir destek bulmuştur.

hitlerin-meclis-konusmasi_134297-1040_640x360

Hitler Meclis Kürsüsünden Konuşma Yaparken (1934)

1933’te ise Hitler Başbakan olmuş ve artık 12 yıllık bir kabus sürecinin başlangıcı olmuştur. Ama Hitler yönetimindeki Almanya’nın savaş başlayana kadar ki dönemdeki durumuna bakarsak, ekonomik açıdan ciddi derece de iyileşmeler olmuştur. Hitler’in geri dönülemeyecek diktatörlüğüne doğru giderken ve savaş başlayana kadar ki o kısacık dönemde aslında Almanya’nın üretim gücünün özellikle de sömürgesinin diğer ülkelere göre pekte olmasa da, müthiş bir başarının olduğunu görürüz.

Ama Naziler üzerine pek çok araştırmalar halen şu anda da devam etse de, bir çok teoriler olduğunu bilmekteyiz. Nazi partisinin bilerek yükseltilip, Almanya’yı tekrar bir savaşa sokup,bu savaş ortamından faydalanacak ve güç dengesini değiştirecek ülkenin faydasına çalışmaktı.

Hitler Meşhur Nürberg Buluşmalarında birinde Konuşma yapmaya çıkarken.

Hitler Meşhur Nürberg Buluşmalarında birinde Konuşma yapmaya çıkarken.

ABD, Kapitalist düzenin belli aralıklar ile bir kriz ortamı oluşturduğu, bunu 1929 Büyük Buhran’da görmüştü. Aynı şekilde bir türlü rayına girmeyen ekonomiyi şaha kaldırmak için, özellikle demir ve silah üretimine büyük önem veren ABD. 2.Dünya Savaşı’nın ayak seslerinin olduğu 1930’lardan 1938-1939’a kadar büyük silah ve askeri malzeme ihraçatı etmiştir. Keza 2.dünya savaşından sonra tamamen bir süper güç olduğunu tüm dünyaya ispatlarken, siyasi güç olarakta Avrupa’nın bir büyük abisi olmuştur. Batı Almanya’da kendi kontrol ve etkisinde bir Demokratik yönetim düzeni kurarken, bu yolla uzun süreler Almanya üzerinden Avrupa’ya ciddi ekonomik kazanç elde etmiştir.

Nürnberg

Nürnberg

Savaştan sonra bir çok Nazi bilim adamınında kolaylıkla ABD’ye gidip, çalışmalarına ABD’de devam etmesi ve ABD’nin özellikle hayatta kalan ve Güney Amerika’da olan Naziler konusunda pekte bir adım atmaması, onlarla savaştan sonra sanki gizli bir işbirliği varmış gibi gözükmesi bizim Nazileri destekleyen ABD’dir teorisini destekler niteliktedir.

Savaş Sonrası Berlin

Savaş Sonrası Berlin

Burada ABD’nin hedefi potansiyeli çok yüksek olan ve ileride kendisine rakip olabilecek olan Almanya’yı geriye götürmek, güçsüzleştirip etkisi altına alabilmekti. 1.Dünya Savaşının senaryosu ile 2.Dünya Savaşının senaryoları neredeyse  aynıdır. Çılgın Devlet Başkanı Fransa’ya saldırır, sonra tüm Avrupa’da savaşır, Fransa’ya destek olmak için İngiltere devereye girer, sonra ABD ve Kanada, okyanus ötesinden asker gönderir ve Almanya’yı en az bir 20-30 yıl gelişmişlik, siyasi güç , insan gücü  ve ekonomik anlamda 20-30 yıl geriye götürmüştür.

Tabi bu teorimiz Nazileri temize çıkarmak veya ‘Sadece Kullanıldılar’ dememizde yanlış olurdu. Ama bu iki savaşta ve Almanya’nın bu savaşlara girişi, savaş açma nedeni, Almanya’nın yöneticilerinin tavırları, ABD’nin savaş öncesi , savaş sırasında ve savaş sonrasında ki politikalarına geniş çerçeveden bakınca bir fikir oluşturabiliyoruz.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GÖRÜŞMELERİ BUGÜN BAŞLADI

9 Ocak itibariyle Türkiye Büyük Millet meclisinde Anayasa değişikliği görüşmeleri başladı. Saat 14.00 başlayan oturum öncesi Ankara'da meclis çevresinde güvenlik...

YEREL KALKINMA NEDİR? AYRINTILI ANLATIM

YEREL KALKINMA   “Yerel Kalkınma”, yerel toplulukların yaşam kalitelerinin sürdürülebilir yöntemlerle geliştirilmesidir.Bir başka ifade ile;   Yerel Kalkınma;   Yerel...

SİYASAL İDEOLOJİLER- SOSYALİZM

Tanımı Sosyalizm, sosyal ve ekonomik alanda toplumsal refahı devlet kararlarının getireceğini ve üretim araçlarının hakimiyetinin toplumlara ait olduğunu savunan, işçilerin...

Kapat
ücretsiz ilan