Browse By

MİNİ ANAYASA PAKETİNDE NELER OLACAK?

MİNİ ANAYASA PAKETİNDE NELER OLACAK?

15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra kendiliğinden oluşan Milli bütünlük ve Milli duruş yeni bir dönemin başladığının göstergesiydi. Siyasi partiler bir araya gelerek, bir komisyon kurma kararı aldılar.

Yaklaşık 7-8 yıldır , sürekli olarak kurulan ama bir türlü sonuca ulaşılamayan Anayasa komisyonları görevlerini ifa edemeden, yani uzlaşmalar ortaya çıkmadan dağılarak bir siyasi kriz ortaya çıkarıyordu.

Yenikapı’da ortaya çıkan tabloyla, siyasi partiler bu siyasi atmosferi bir şansa çevirip, bu tablonun bir meyve olması için bir komisyon kurdular ve komisyonun ilk basın açıklaması da  darbe gecesi  meclisin bombalandığı yerde yaparakta, meclisin önemini ve gücünü tekrar gösterdiler.

Peki bu mini anayasa paketinde neler olacak?

Öncelike bu Anayasa Uzlaşma komisyonu çalışmaya başladığı andan itibaren, ilk yapılan açıklamalarda bu anayasa paketinin bir mini paket olacağı  ve 12 Eylül darbe zihniyetiini taşıyan Anayasa Maddelerinin anayasa değişikliği ile ortadan kaldırılacağı hedef alındı.

Bu değişikliğin, yani bu komisyonun acilen bu hedefi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çünkü darbe ve darbe zihniyetinin ürünü olan bu anayasa maddelerinin tamamen ortadan kaldırılması gerekir.

Hak ve özgürlükler anlamında bu anayasa değişikliğinde olup olmayacağını ileriki zamanlarda göreceğiz. Ama  seçim barajı gibi anti-demokratik maddelerin kaldırılması düşünülüyor.

İlk toplantılardan sonra açıklama yapan komisyon üyelerinin son derece olumlu görüşleri bizi mutlu etti. Bu sefer yüksek ihtimalle uzlaşmaya varıp, bu işi sonuçlandıracakları kesin gibi.

Dr.Merk Köşeyazısı

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ÜST AKIL TEORİSİ

ÜST AKIL TEORİSİ Türkiye’de yeni değil, yıllardır hep söylene gelen bir teori vardır. Yaşanan acı olaylar veya krizlerde sürekli olarak,...

ABD – İRAN YAKINLAŞMASI KİMİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK?

ABD - İRAN YAKINLAŞMASI KİMİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK? İran özellikle Ahmedi Nejad döneminden sonra bir normalleşme ve dünyaya entegre olma...

KLİMASA’DA KLİMA İLE İLGİLİ HERŞEY

Klima bakım ve tamir servisi, İstanbul’da her ilçe ve bölge için servis hizmeti klimasa ile güvenli hizmet. Bakırköy klima servisi,...

Kapat
ücretsiz ilan