Browse By

MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRILSIN

MİLLETVEKİLİ  DOKUNULMAZLIKLARI  KALDIRILSIN

Terör olaylarının gündemi alt üst etmesiyle, teröristler ile ilişkileri olan Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme geldi.

Milletvekili dokunulmazlığı, milletvekili’nin suçüstü halleri veya ağır cezalık suçlar dışında???  İşlediği suçların, milletvvekilliğinin düşmesini beklenilmesine kadar, ceza veya soruşturmanın ertelenmesidir.

Peki 2016 yılı Türkiye’sinde, demokratikleşmek isteyen Türkiye’de bu dokunulmazlık kuralı doğru mu?

Her parti eskiden ve günümüze kadar, seçimlere giderken dokunulmazlıkları kaldıracağı sözünü verirken, seçimden sonra bunu unutuyorlardı.

Anti-demokratik, eski Türkiye’nin bir kuralı olan milletvekili dokunulmazlığının tamamen kaldırılması gerekiyor. Herkes yargılanabilmeli. Eğer bir vekil bir suç işlemişse, normal bir vatandaş gibi yargılanmalı.

Bu kuralın getirilmesindeki amaç, yasamanın aksamaması için, milletvekillerinin bu tarz durumlarla uğraşmaması için alınmış  bir karar. Çoğu kişide bu dokunulmazlığı savunurken diyorlarki, ‘Dokunulmazlık kaldırılırsa, vekiller sürekli bunlar ile uğraşmak zorunda kalır, eğer hele ki tutuksuz yargılanma ve gözaltına alınmama getirilmezse , yasama çalışmalarında büyük sıkıntılar olur’ diyorlar.

Zaten dokunulmazlıklar kaldırılsa da vekilin gözaltına veya tutuklu yargılanmasını kimse istemez. Kürsü dokunulmazlığınında devam etmesi lazım. Ama tutuklanması, gözaltına alınmasın ama eğer bir suç durumu var ise, gidip yargılansın. Mahkemeye gitsi. Çünkü, bu durum hem vicdanları rahatsız ediyor hemde kötüye kullanılmaya sebep oluyor.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
DÜNYA SİYASİ TARİHİ 2 ( VİYANA DÜZENİNDEN SONRA)

SİYASİ TARİH 2   Viyana düzeninin sıkıntıları vardı; Osmanlı meselesi Milliyetçilik Rusya balkanlardan milliyetçiliği yaymak istiyordu. Fransa yenilmişti ama devrimin...

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ Son 15 gündür 5, 6 Olay yaşandı. Sınırın diğer tarafından Kilis’e katyuşa füzeleri atılmakta ve bu saldırılarda çok...

OLASILIKSIZ

  OLASILIKSIZ   Anlatılmaz yaşanır (!) tam da böyle bir dönemdeyiz. Elbet tarih yazacak yazmasına da, içinde yaşarken kelimeler kifayetsiz...

Kapat
ücretsiz ilan