Browse By

MHP’DE SULAR KAYNIYOR

MHP’DE SULAR KAYNIYOR

Milliyetçi Hareket Partisi’nde özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra parti içi muhalefet artmaya başlamıştı.

Muhalefet olağanüstü kurultay çağrısnı yapmasına rağmen, Bahçeli ve ekibi kesinlikle bir seçimli kurultay olmayacağını ve 2018 yılında parti başkanlık seçimi olacağını sürekli dile getirdiler.

Ama alttan alta MHP’de Genel Başkan Bahçeli’ye karşı muhallefet ve karşı çıkış başlamıştı. 7 Haziran seçimlerinden %15 civarında bir oyu var iken, 1 Kasım seçimlerin ise %11.9’e düştü.

Özellikle MHP’nin hükümet kurma çalışmalarına 7 Haziran seçimleri gecesinden itibaren katılmamış, baştan kenarda durmayı tercih etmişti. Seçmen ise bunu cezalandırarak, oylarını 3-3,5 puan düşürerek, 80 millitvekilinden  40 milletvekiline kadar düştü. Bu yarı yarıya düşüş Bahçeli’nin istafa etmesi , kurultay kararı alması için bir parti içi baskı oluşturdu.

Bizim siyasi kültürümüzde seçim kaybedince istifa etmek, başkanlığı bırakmak gibi bir gelenek olmadığından Bahçeli’de 1997’den beri geldiği göreve devam etme kararı aldı.

Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın adaylığını açıklayıp, olağanüstü kurultaya gidebilmek için gereken delege imzalarını toplamaya çalıştılar. Bunuda 2 ay önce başarmışlardı. Ama MHP genel merkezinin hamlesi ise, bu kişileri partiden ihaç etmesiyle noktalandı.

Başkan adayları beraber yargıya başvurarak, olağanüstü kurultay kararının verilmesini talep etmişti ki, dün bu karar çıktı. Mahkeme , olağanüstü  kurultay kararının onayladı.

MHP yönetimi ise, kararı Yargıtay’a bir üst mahkemeye taşıdı. Bu sürecinde 3-5 ay içerisinde netleşmesi beklenir. Sonuç olarak yargıya intikal etmiş olan bir konu da nasıl sonuçlanacağını göreceğiz ama bu  parti yönetiminin işi yargıya kadar intikal ettirilmesini siyasi olarak eleştirel açıdan ele almamız gerekir.

Öncelikle yeni anayasa kapsamında ilk önce ülkenin daha doğru yönetilmesi için ‘Siyasi Partiler Kanunu’, kesinlikle tam demokratik hale getirilmesi gerekir. Parti Genel başkanının istediğini yaptırabilmesinin önüne geçilmesi gerekir.

MHP’ye geri dönersek parti yönetiminin kurultayı istememesi bir yenilginin olacağını düşünmesinden midir?

Bir parti içinde delegelerin %40 yakını Olağanüstü kurultayı isterken, siz bunu reddederek, size muhalif olan il yönetimlerini partiden ihraç ederek, başkan adaylarını partiden ihraç ederek, nereye kadar götürülebilir.

Parti içi demokrasiyi sağlayamayan bir örğütün, devlet yönetimine talip olarak seçimlere girmesi abesle iştigal teşkil eder.

Kaldı ki, Meral Akşener gibi bir isim bu partiye uzun süreler hizmet etmiş, partinin önemli ve sembol isimlerinde biri. Partiden ihraç etmek son derece yanlış olmuştur.

Yine Sinan Oğan gibi partiye yeni yön verebilecek, genç, dinamik kişilere şans verilmesi gerekir.

MHP’de bu sorunları kesinlikle çözmesi gerekir. Parti içi yapıyı tam sağlamlaştıramayan, ahenkle biri işleyiş gösteremeyen partinin devleti yönetmeye nasıl talip olabilir.

Parti tabanı bu durumdan gördüğümüz kadarıyla memnun değil. Özelliklede son seçimdeki milletvekili sayısı, büyük bir moral bozukluğu oluşturmuş

MHP’de bir değişik olması gerekiyor. Bu Bahçeli gitsin demek değil. Pekala Bahçeli’de yeni bir vizyon ve politikayla yeniden güçlenen bir MHP oluşturabilir.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
TRUMP’IN GÖÇMEN VE SIĞINMACI POLİTİKASI

TRUMP’IN GÖÇMEN VE SIĞINMACI POLİTİKASI   Trump’ın geçen onayladığı Güvenlik tedbirleri arasında hiçbir mülteciyi ve sığınmacıyı kabul etmeyeceğini ve Müslüman...

PTT İNTERNET BANKACILIĞI

Online çalışmaların son zamanlarda çok yoğun bir şekilde talep görmesi ve çalışmaların hızlı bir halde ilerlemesi açısından da kurumların da...

SİYASİ TEORİLER: PUTİN, ABD BAŞKANLIK SEÇİMİNİ ETKİLEDİ Mİ?

Siyasi Teoriler, başlıklı yazımızın bu bölümünde, Kasım ayında yapılan ve büyük tartışmalara, çekişmelere sahne olan ve son derece  de şaşırtıcı...

Kapat
ücretsiz ilan