Browse By

MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?

 

MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?

 

Refah-Yol hükümetinde İç İşleri Bakanlığı yapmış, özelliklede muhafazakar- milliyetçiler için çok önemli ve simgesel bir isim olan Meral Akşener, şimdilerde Mahkeme kararı ile yapılacak olan seçimli kongrede genel başkan adayı. Şu andaki havaya da bakarsak, en güçlü genel başkan adayı.

 

Yapılacak Kongre için çalışmalarını sürdüren Meral Akşener, her söylem ile Devlet Bahçeli’nin tepkisini çekiyor.

 

Esasında şu anda MHP’de muhalifler , yani 4-5 adayın yaptığı çalışmalar ile , merkezi zorladığı görülmekte.  1100 delegenin yaklaşık 550’sine yakın kişinin imzasını alabileceklerini açıklayan Meral Akşener ve muhalifler kongrede tek tek olmasada muhalif kanat olarak, tek bir tarafta toplanırlarsa merkeze karşı güçlü konumda olabilirler.

 

Muhtemelende eğer diğer adaylar çekilirlerse, Meral Akşeneri destekleyebilirler. Kamuoyundaki algıda Akşener’den yana gibi.

 

Diğer yandan son yapılan araştırmalarda da görüyoruz ki Meral Akşener’in parti genel başkanı olursa, oy verebilirim diyenlerin  oran %20 lere yaklaşıyor. Çünkü muhafazakar- milliyetçi taban Akşener’de bir ışık, umut olarak görüyor.

 

Ne olur, nasıl biter bu bilinmez ama kim başkan olursa olsun, MHP’de bir fikirsel yenilenmenin oluşması gerekiyor. Özellikle 7 Haziran seçimleri akşamı Devlet Bahçeli’nin takıntığı tavır tabanı tarafında tepki ile karşılandı. Oy vermeyenlerinde MHP yönetimini uzlaşmaz bir yapıda olduğunu düşünerek, MHP’ye karşı bir antipati oluştu.

 

Sonuç olarak, Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Devlet Bahçeli’nin  kıyasıya yarışacağı bir kongrenin olacağı ortada. Ve burada başkanlıktan sonra takılınacak tavır ile, Siyasi dengeleri bozabilecek bir duruma gelebilir.

 

Son olarakta Meral Akşener ve onun üzerinden Paralel yapının MHP’yi ele geçirme planları olduğu iddiaları ortaya atıldı. Paralelci- yamuk tartışmaları sürmekte. Bu tartışmaların, Meral Akşener’in sürekli olarak gündemde olmasına ve diğer adayların geri planda kalmasına neden oldu diyebilir. Aslında Devlet Bahçeli siyasi taktik olarak Meral Akşener ile girdiği polemeğin aslında Meral Akşener’e yaradığı ortada.

 

Özellikle de araştırmaların ve Meral Akşener’in genel başkan olmasıyla oy potansiyelin %20’lere kadar çıkacağı Meral Akşener’e büyük bir artı sağladı.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?

DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?   Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle Türkiye’de siyasi çevrelerde ilk konuşulan konu Donald Trump’ın...

LAİKLİK NEDİR, GEREKLİ MİDİR?

  LAİKLİK NEDİR, GEREKLİ MİDİR? Laiklik, bize ilkokulda, ortaokulda yada lise öğrettikleri gibi, kısaca ‘Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması’dır....

LAİKLİK DENEYİMİMİZ STATÜKOCULUKTAN GELİYOR

LAİKLİK DENEYİMİMİZ STATÜKOCULUKTAN GELİYOR Bizim laiklik deneyimlerimiz, tek parti uygulamaları ve özellikle 28 şubat süreci boyunca oluşan tablodan ibaret. Bir...

Kapat
ücretsiz ilan