Browse By

LAİKLİK DENEYİMİMİZ STATÜKOCULUKTAN GELİYOR

LAİKLİK DENEYİMİMİZ STATÜKOCULUKTAN GELİYOR

Bizim laiklik deneyimlerimiz, tek parti uygulamaları ve özellikle 28 şubat süreci boyunca oluşan tablodan ibaret. Bir sağ muhafazakar kişinin (28 Şubatı gören, yaşayan), laiklik ile ilgili algısı son derece olumsuz bir tablo çizmesi bence normal bir durum.

Çünkü o zamanlar Statükocuların oluşturduğu ortam, adeta toplumun gerçeği ve toplumun büyük bir kesiminin olduğu, dindar- mutasıp kesimi yok sayar nitelikteydi. Statükocular , herşeyi bilen, herşeyin üstünde olduklarını iddia edenlerdi. Siyaseti, toplumu, insanları, dini, yaşayışı  dizayn etmeye çalıştılar.

Sonuçta laikliği statukoyla birlikte gören bir kesimin oluşmasına neden oldular.

Şimdilerde ise ortaya çıkan tartışmanın toplumsal yapının zıt bileşenleri olanların arasını fazla kaşımadan ortadan kalkması son derece iyi oldu.

Türkiye artık laik-anti laik tartışmalarının bittiğini , bitmese bile bu tartışmayı yıllarca yaptığımızdan dolayı artık bunları geçmemiz lazım. Esasında siyasi anlamda kaplaşan toplumda bu tartışmanın oy kazandırıp- kaybettirme olasılığıda ortadan kalktı. Bu olay 2002-2007 seçimleri için geçerliydi diyebiliriz.

Son olarak, laiklik tartışmasının ortaya çıkmasıyla bazı kesimleri iğreti bir durummuş gibi görmesi esasında 28 şubat’ın sonucudur. Yoksa sosyal yaşantıda aslında laiklik düzenin temel seviyede devam edebileceğini toplumun büyük bir bölümünün kabul etmesi beklenir.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
1980 ÖNCESİ MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

1980 ÖNCESİ MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ Türk Siyasal hayatının önemli parçalarından biri olan MHP’nin tarihsel sürecini ve 1980 darbesine kadar süre...

KENDİ DİVANINDA BİR PSİKANALİST-FERHAT ATİK’İN YENİ KİTABI

Yazar Ferhat Atik’in kaleme aldığı "Kendi divanında bir psikanalist” kitabı yayımlandı. Dünyaca ünlü psikanalist Prof. Dr. Vamık Volkan'ın biyografi ve...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: KÜTAHYA-ESKİŞEHİR SAVAŞLARI

Kütahya-Eskişehir Savaşları II.İnönü Muharebesi’nden sonra sıkı hazırlanan Yunan ordusu Anadolu’ya büyük bir ordu ile gelerek 10-24 Temmuz 1921 tarihleri arasında...

Kapat
ücretsiz ilan