Browse By

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ

Son 15 gündür 5, 6 Olay yaşandı. Sınırın diğer tarafından Kilis’e katyuşa füzeleri atılmakta ve bu saldırılarda çok sayıda ölen ve yaralananlar oldu.

 

Kilis, Suriye sınırımızda bulunan küçük ve güzel bir şehirdi. Ta ki Suriye herhangi bir sorun yokken. Özellikle  Suriye sorunundan önce herhangi bir olayın yaşandığını duymamışsınızdır.

208270Image1

45 Katyuşa füze ve 6’si Suriye’li olmak üzere, 17 kişi hayatını kaybetti bu saldırılarda. Ve bir çokta yaralanan vatandaşımız oldu.

Ve son 1 aydır bu saldırılar artmaya başladı. Burada sadece bölgesel, yani olayın olduğu yerdeki durumdan bakarak analiz yapamayız. Bunun daha geniş perspektifte değerlendirmemiz lazım. Başika kampında yaşananlar, İŞİD’in neden direk artık Türkiye’yi hedef aldığını düşünmemiz lazım.

İŞID’in Kilis’i sürekli hedef alarak, Türkiye’yi Suriye çekmek için bir taktik mi?

CY_W7wOUMAEufFh

Türkiye bunu neden önleyemiyor?

Türkiye, Rusya uçağını düşürdükten sonra, Suriye denkleminde elindeki kozlardan birisi kaybetti gibi.

Mesela, PKK ile mücadelede son hızla devam edilirken, 15-20 savaş uçağı ile Kuzey Irak’ı bombalayabiliyor iken, neden Kilis’in karşısına  geçip, bombalama yapamıyor?

Aslında İŞİD’in  yapmaya çalıştığı, Türkiye’yi Suriye’ye çekmek. Eğer Türkiye’yi Suriye’ye çekerse, Türkiye Suriye’de hem PYD hem rejim hemde  İŞİD ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Yani tam bir bataklık.

Türkiye atılan füzelere karşılık, misli ile cevap verirken, yerden karşıya OBÜS’lerle atılan füzelerin  karşıda İŞİD’in bitirmekten çok uzak olduğunu tahmin edilebilir.

trtworld-nid-93731-fid-122998

 

Son dönemde ülke içinde de pek çok canlı bombalar, saldırılar ve canlı bomba yelekleri yakanlandı. Mücadeleler arttı. İŞİD’in buna karşılık Kilis üzerinde Türkiye’yi tahrik edici ve Suriye’ye sokacak taktiksel saldırılar yapmakta.

ABD ve Rusya’nın Suriye’deki çıkar ve menfaatleri, ileri zamanlar için oluşturdukları plan ve programlar birbirine yakın. Yani nerdeyse anlaştılar diyebiliriz. Böyle bir durumda, diğer unsurların  ortaya koyacak pek bir şeyi kalmıyor.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
LAİKLİK DENEYİMİMİZ STATÜKOCULUKTAN GELİYOR

LAİKLİK DENEYİMİMİZ STATÜKOCULUKTAN GELİYOR Bizim laiklik deneyimlerimiz, tek parti uygulamaları ve özellikle 28 şubat süreci boyunca oluşan tablodan ibaret. Bir...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: SİVAS KONGRESİ

Sivas Kongresi Amasya Genelgesi’nde kararlaştırıldığı gibi kongre, 4 Eylül’de toplanmıştır. İstanbul Hükümeti ve işgal güçlerinin engellemeleri nedeniyle katılım oldukça az...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: 2.İNÖNÜ SAVAŞI

II. İnönü Savaşı Londra Konferansı’ndan sonuç alamayan İtilaf Devletleri Londra konferansı kararlarını TBMM ye kabul ettirebilmek için Yunanlıları yeniden saldırıya...

Kapat
ücretsiz ilan