Browse By

KILAVUZUMUZ ”LİYAKAT” OLMALI

Kılavuzumuz “liyakat”olmalı

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeni Türkiye” mesajını veriyor. Demek ki, devlet kurumları en baştan tasarlanacak. Şimdi hem insan kaynağı hem de organizasyon açısından “devleti koruyan” bürokrasiden “milleti koruyan” bürokrasiye geçiş yapmak gerekiyor. O zaman doğru olan yapılmalı ve Cumhuriyetin kuruluş döneminde olduğu gibi halkla iç içe yaşayan ve halkı duyan kamuyu tekrar yaratmak gerekiyor. Siyasetçi nasıl hesap veriyorsa, bürokrat da hesap vermeli.

 

Dün gerçekleşen siyasi parti liderleri ve Türk halkının buluşmasına dikkatlice bakmak lazım. Buluşmanın içinden ve dışından bakıldığında bazı önemli mesajların öne çıktığını görüyoruz.

 

 

 

En önemli mesaj şuydu: “Türk Milleti 15 Temmuz darbe girişimini lanetliyor, bu tertibin arkasında olanları uyarıyor ve bu mesajı görmezden gelenlere karşı müsamahası olmadığının altını çiziyor”.

 

 

 

Darbe girişimi sadece Demokrasiye karşı değil, aynı zamanda özgürlüğe, laikliğe, modernizme ve rekabete karşı bir girişimdi. Türk Milleti kendi içinde yaşadığı çelişkiler ve tartışmalara rağmen, yurt dışından beslenen dayatmalara karşı anında tek vücut olabileceğini kanıtladı. Silahlara ve zorbalığa karşı dimdik ayakta durdu.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeni Türkiye” mesajını veriyor. Demek ki, devlet kurumları en baştan tasarlanacak. Aslında iş yapmak isteyen insanların karşısında dikilen bir bürokrasiyle 2023 hedeflerinin tutturulamayacağını sürekli olarak tekrar ediyordu. Şimdi hem insan kaynağı hem de organizasyon açısından “devleti koruyan” bürokrasiden “milleti koruyan” bürokrasiye geçiş yapmak gerekiyor. Maaş ve özlük hakları, özel siteler, makam araçları, dinlenme tesisleri ve diğer unsurlarıyla vatandaştan kopuk bir şekilde adeta “gettolaşmış” şekilde yaşayan kamu görevlileri devri sona ermeli. Askerinden sivil memuruna kadar bu şekilde yaşayan bürokrasinin “korunaklı” durumu içine zararlı unsurların sızmasına engel olamadı.

 

 

 

O zaman doğru olan yapılmalı ve Cumhuriyetin kuruluş döneminde olduğu gibi halkla iç içe yaşayan ve halkı duyan kamuyu tekrar yaratmak gerekiyor. Siyasetçi nasıl hesap veriyorsa, bürokrat da hesap vermeli. Bürokrasiye girmek “ömür boyu garanti” anlamına gelmemeli. Üst düzey kamu görevlileri siyasetçilerin sorumluluğunu taşımalı ve geldiği gibi gitmeyi de bilmeli. “Yeni Türkiye” sistemin güvenliğini sağlayacak mekanizmaları geliştirmeli.

 

 

 

Tüm bunlar için “bizden” ya da “onlardan” şeklinde bir yaklaşımı değil, liyakata uygun kişileri gereken yerlerde görevlendirecek yaklaşımı göstermek gerekiyor. Ayrıca kimin kimden olduğu da belli değil. Darbe girişimine katılanların aileleri bile fark edememiş bu kişilerin eğilimlerini. Kimse kimseye kefil olamaz bu ortamda.

 

 

 

Kılavuzumuz sadece “liyakat” olmalı.

 

 

 

 

Yazar : PROF. DR. EMRE ALKİN

www.icerikfabrikasi.com

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
MEKSİKA SINIRINDA POLİTİK TARTIŞMALAR

ABD'nin Güneysınırındaki ülkedir Meksika. ABD'nin sürekli olarak sıkıştırmaya çalıştığı, siyasi açıdan etkilemediği çalıştı ülkedir. Sürekli olarak uyuşturucu ve suç çetelerinin...

KAMU YÖNETİMİ VE SİYASET BİLİMİ ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER

KAMU YÖNETİMİ ve TÜREV BÖLÜMLERİNİN MEZUNLARI NE İŞ YAPAR? NEREDE İSTİHDAM EDİLİR? BU BÖLÜMLERİ OKUYACAKLARIN BAŞARILI OLMASI İÇİN NE YAPMALARI...

BİR DÜNYA KRAVAT

Birdunyakravat.com olarak online erkek aksesuarları, kravatlar, kravat iğnesi, uygun fiyatlı u.s polo ve lumberjack cüzdanlar, birbirinden ilginç kol düğmeleri, çocuk...

Kapat
ücretsiz ilan