Browse By

KAMU YÖNETİMİ VE SİYASET BİLİMİ ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER

KAMU YÖNETİMİ ve TÜREV BÖLÜMLERİNİN MEZUNLARI NE İŞ YAPAR? NEREDE İSTİHDAM EDİLİR? BU BÖLÜMLERİ OKUYACAKLARIN BAŞARILI OLMASI İÇİN NE YAPMALARI GEREKİR?

Kamu Yönetimi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi ve Maliye, Siyaset Bilimi adıyla ülkemizde bir çok üniversite de bulunan bu lisans bölümleri özünde kamuyu yönetmek için açılan, kökeni Osmanlı’da ta Enderun’a kadar giden, Cumhuriyet döneminde ise , Ankara Üniversitesinin Siyasal Bilgiler Fakültesi, eski adıyla Meşhur Mülkiye Mektebiyle devam eder. Şuan hemen hemen tüm üniversitelerde bulunan bölüm olan yukarıda ki bölümleri Açıköğretim Üniversitelerinde de  (Anadolu ve Atatürk) okumak mümkün.

Peki, bu bölümlerden birini kazanıp yerleştiniz, ama ne iş yapar?, atamaları ne durumda? yada devlette olmazsa özel sektörde iyi bir pozisyonda iş bulabilirmiyim? Gibi sorular öğrencilerin daha 1.sınıftan itibaren kafasına takılan soru oluyor.

Kamu Yönetimi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi ve Maliye gibi lisans bölümlerini bitiren kişiler geniş bir kapsamda kamu görevlileri alımlarında pek çok farklı kurum ve kuruluşta istihdam edilebiliyorlar.

Örnek verebilirsek, Kamu kurumlarında Uzman ve Uzman Yardımcılığı kadroları, İdari Hakimlik, Kaymakamlık gibi birçok üst düzey görevler için başvuru yapabilme hakları var. Bunun yanında hemen hemen her üniversitede mevcut olması hasebiyle bu bölümlerdeki akademik kadrolara başvurubilirler.

Özel sektörde kendini kişisel anlamda geliştirmiş kişiler için ise, Yönetici asistanlığı pozisyonlarının yanında Sorumlu, çalışılan şirkete göre şube sorumlusu, bölge sorumlu gibi pozisyonlarda tecrübe durumuna göre istihdam ediliyor ve aranan eğitim dallarından biridir.

Kamu kuruluşlarının alım yaptığı zaman en çok geniş alanı bulunan bölümdür.Tabi Kamu yönetimi ve benzeri bölümleri okuyanların bir dezavantajı, bölümler ve bu bölüme yakın (işletme, maliye ve uluslar arası ilişkiler bölümleri) bölümlerin çok ve çok fazla öğrenci alması, ayrıca da eskiden beri büyük bir yönelim olması nedeniyle inanılmaz derecede mezun insan sayısı var ve çoğu da bölümle alakasız bir işte çalışmakta.

Bu bölümlere yeni başlayan öğrenci arkadaşlarımıza karşı bir ümitsiz yazı ve onları karamsarlığa sürecek bir düşünce oluşturma çabası içinde değiliz. Bir öğrencinin okulundan başarı ile mezun olması, resmi bir kurumda çok iyi bir pozisyonda memuriyete girme durumu şahsın tamamen elindedir. Ne kadar az atama ve kadro sayısı da olsa bunu başarabilecek yine o öğrenci arkadaşlarımızdır.

Dolayısıyla, kamu yönetimi ve siyaset bilimi okuyanlar arasında sıkı bir rekabet var. Özellikle avantajlı konuma geçebilmeniz için belli şartlar vardır.

Bunlardan en basiti bir yabancı dil öğrenmek ve bunla alakalı devlet kurumları ve pek çok resmi, özel kurumun kabul ettiği YDS’den belli bir puan alınmalıdır.Örneğin, KPSS A puan türüyle uzman yardımcılığı ve uzman alan kurumlara başvururken YDS üzerinden İngilizce’den değişen oranlarda puan istenmektedir. Bu bazen 50 iken, bazen 60 yada 70 olabilmektedir.

Dolayısıyla en basitinden Kamu yönetimi ve Siyaset bilimi okuyan  öğrenci arkadaşlarımızın YDS’den 60 civarı bir puanı olması, bu bölümde okuyan tüm öğrenciler arasında en az %50-60’ını geride bırakır demektir.

Alanında uzmanlaşmak için bir yüksek lisans yapmak, devlet ve özel iş alım mülakatlarında büyük bir avantaj sağlar. Tabi 4 yıl üzerine ekstradan 2 yıl ve daha zorlu bir süreç demektir. Herkes bunu başaramayabilir.

2.lisans bölümünü okumak.Kamu yönetimi ve Siyaset Bilimi okurken, Açıköğretim, bölümünüz ile alakalı veya çokta alakalı olmasa da yeni açılmış veya az okunan ekstradan bir lisans bölümü okumak.Artık AÖF’lerde sınavsız olarak 4 yıllık bir üniversiteyi kazanmış kişi, kendisini istediği bir 4 yıllık açıköğretim lisans bölümüne kayıtettirebiliyor. Kamu yönetimi ve Siyaset Bilimi öğrencileri de kendilerini geliştirmek, genel kültürünü artırması ve 2 farklı alanda uzmanlaşarak rakiplerine fark atmak için okunmalıdır. AÖF sınavları kolay olduğundan dolayı, öğrencilerin 2 üniversiteyi çok rahat bir şekilde zorlanmadan okuyabilceklerini söylemek gerekir.  Benim tercihim, Sosyoloji ve İletişim gibi Kamu Yönetimi ve Siyaset bilimi bölümlerini destekleyen ve onlarla aslında doğrudan ilgili olan bu bölümleri okumak.

Diğer bir tavsiye edeileceğimiz bir unsurda, Devlet, Uluslar arası ilişkiler, ekonomi, siyaset ve diğer pek çok alanda yazılmış, literatüre girmiş kült kitapları okuyarak kişisel gelişim anlamda kendilerini son derece geliştirmeleri ve en önemliside sıcak gündemi, özellikle Türkiye gibi yüksek tansiyonlu ve sürekli değişen gündemlerde gündemi en azında, neler olduğunu ve nasıl geliştiğini takip etmeli, o ay içerisinde olan ve siyasal anlamda gelişen, ya da genel olarak Türkiye’yi ve pek çok vatandaşı ilgilendiren kanun, tüzük, yönetmelik gibi değişimleri yakından takip etmelidir.

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ 2 –BERNİE SANDERS, ABD VE SOSYALİZM

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ 2 –BRUNEY SANDERS, ABD VE SOSYALİZM Kapitalizmin başkenti olan ABD’de sosyalist bir başkan adayı nasıl olur? Kendisi sosyalistim...

ABD’DEN HABER VAR

ABD’den hafta başında haberler geldi. Bir an için toplumun bir kesiminin çok sevindiğini gördük. Ama neyin ne olduğunu anlamamız, biraz...

FİNANSBANK İNTERNET BANKACILIĞI SİTES İLE HER ŞEY DAHA KOLAY!

Finansbank İnternet Bankacılığı Sitesi ile Her şey Daha kolay ! Günümüzde zaman çok değerli ve işlerimizi en hızlı şekilde halledip...

Kapat
ücretsiz ilan