Browse By

KAMU POLİTİKASININ TANITIMI VE ÖZELLİKLERİ

Kamu Politikasının tanımı ve özellikleri

 

Kamu politikasının bir çok tanımı vardır.Ama en kapsamlı tanımı Anderson, Rose gibi siyaset bilimciler vermiştir.Anderson Kamu politikasını, ”Politika, bir takım kuruluş veya kişilerin bir sorunu çözmede izledikleri amaçlı hareketler bütünüdür.”

 

Rose ise ”Az veya çok birbirine bağlantılı uzun bir faaliyetler serisi ve ilgili taraflar için bu bağlantılı faaliyetlerin ortaya  çıkardığı sonuçlar olarak düşünmelidir..

 

Hogwood ve Gunn ,se Kamu Politikasının özelliklerini maddeler halinde vererek tanımlamaya çalışır.

1.”Politika, karardan daha geniş ve onuda kapsayan b,r süreçtir”. Politika karardan daha geniş ve büyüktür.Aynı zamanda bir süreçtir.Kamu politikası kişiler, gruplar ve örgütler arası karşılıklı ilişkileri kapsar.

 

2.”Politika yönetimden çok fazla ayrılabilen bir şey değildir.”Diger bir deyişle politika- yönetim birbiri içine girmiş olan süreçlerdir.

 

3.”Politika, niyetler (amaçlar) kadar davranışları da kapsamaktadır.” Bir kamu politikasının geliştirilmesinin (ortaya çıkarılmasını) analizinde politikayı oluşturanların amaç ve niyetleri tanımlamak ve anlamak önemlidir.Ancak, ifade edilen amaçlar ile gözlenen davranışların birbirine uyduğunu göstermek zor olabilir.Kamu politikalarının çatışması , politikayı formüle edenlerin, formüle etmede rol oynayanların, uygulayanların ve ona tepki verenlerin davranışlarını birlikte ve/veya ayrı ayrı anlamayı gerektirir.

 

4.”Politika, olumlu bir hareketi içerdiği gibi hareketsiz sessiz durmayı da içerir’

 

5.”Kamu politikaları önceden tahmin edilen veya edilemeyen sonuçlara sahiptir.”Amaçlar (niyetler), çıktılar ve sonuçlar arasında farklılıklar olabilir.

 

6.”Kamu politikası amaçlı hareketler bütünü olarak tanımlanmıştır.”  Ancak bazen amaçlar önceden açıklanmayıp sonraya bırakılabilir.Genel düşünce, kamu politikaları açık veya tahmin edilebilen bir şekilde olduğunu düşünürüz.Ama bazı politikaların amaçları sonraya bırakılır.

 

  1. ”Politika bir süreç içinde işler ve ortaya çıkar.”Bu süreç bir sorun veya ihtiyacın ortaya çıkması, bu sorunu çözmek veya ihtiyacı karşılamak için yasal bir program formüle edilmesi,uygulama ve değerlendirme.

 

8.”Kamu politikası kamu kuruluşları için önemli roller içerir.Ancak kamu politikası sürecinde sadece kamu kuruluşları rol oynamaz”

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
YENİ PATRON DONALD TRUMP OLDU

Tüm dünyanın sonucunu merakla beklediği, Abd başkanlık seçimi sonuçları bu yazının yazıldığı dakikalarda yüzde yüz açıklanmasa da, Donald Trump'ın başkanlığının...

MİNİ ANAYASA PAKETİNDE NELER OLACAK?

MİNİ ANAYASA PAKETİNDE NELER OLACAK? 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra kendiliğinden oluşan Milli bütünlük ve Milli duruş yeni bir dönemin...

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI 5-6 yıla yakındır devam eden Suriye iç savaşı her geçen gün yeni bir siyasi gündemin ortasına...

Kapat
ücretsiz ilan