Browse By

HİLLARY CLİNTON NEDEN KAYBETTİ?

Hillary Clinton Neden Kaybetti?

 

Hillary Clinton ve Demokratlar aslında son 8 yılda ABD ‘de iktidardaydı. Demokratların belli başlı bazı konularda politikaları toplumun bazı kesimlerini memnun etse de özellikle bazı kesimlerinde, milliyetçiliğin artmasına neden oldu.

 

Obama’nın ilk 4 yıllık başkanlık döneminde Dış ilişkiler Bakanı olan Hillary Clinton’un pek başarılı bir dış siyaset izleyebildiğini söyleyemeyiz. Ama bunun sadece Hillary’ın başarısızlığı olarak görmek yanlış olur. Çünkü Obama genel siyasette çok pasif kaldığı bilinen bir gerçek. Ve bu dönemde başlayan olaylar, Arap Baharı, Suriye Meselesi, DAEŞ’in ortaya çıkışının bu pasif siyasetin bir ürünü olduğunu düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

 

Hillary Clinton başkanlık adaylığını açıkladığı günden bu yana hep seçimi kazandı gözüyle bakılmıştır. Çünkü Demokratların güçlü olduğu bir dönemde, ilklerin yaşandığı bir dönemde ABD’de bir ilk yaşanması, dünyaya yeni bir umut dalgasının pompalanması anlamına geliyordu. Buda ABD tarihinin ilk kadın başkanı şeklinde olabilirdi.

 

Seçim gecesi gördük ki, herkesin, kamuoyu araştırmacılarının, akademisyenlerin, medyanın, siyasilerin tüm tahminlerine rağmen Hillary Clinton, Donald Trump’a karşı kaybetti ve büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü herkes Clinton’un kazanmasına o kadar inanmışlardı ki, diğer ihtimal akıllara bile gelmiyordu.

 

Tüm bunları bir kenara bırakırsak, Peki neden Hillary Clinton kaybetti, sorusunun cevabını bulmaya ve bunları madde açıklamaya çalışalım.

 

  1. Hillary Clinton’un kocası Bill Clinton’un daha önce başkanlık yapması;

Bu maddeyi neden yazdık, neden belirttik, şöyle ki, insan psikolojisinin öncelikle bir            eskimişlik, bir denenmişlik durumu vardır ki, bu oy tercihini etkilemiş olabilir. Çünkü   kocasının, aileden birisinin daha önce olması, Hillary Clinton’un dezavantajlı duruma düşmesine neden olmuştur.

  1. Hillary Clinton ile ilgili iddiaların seçime 1 hafta kala tekrar ortaya açılması. FBİ, yürütmüş olduğu eski bir soruşturmayı, tekrardan gündeme gerirerek, Hillary Clinton’un e-mail yazışmalarının, devlet sırlarının paylaşıldığı, bunun bir soruşturma konusu olduğunu dile getirmiş ve bu durumun seçmenin kafasında bir tedirginliğe neden olmuştur.
  2. Donald Trump karşısında, ABD’nin alt sosyal gruplarına, görece eğitim seviyesi düşük, milliyetçi, muhafazakar seçmenine ulaşamaması. Aslında sosyal demokratların oy potansiyelinin daha çok işçi sınıfı, farklı etnik köken ve alt sınıflardan oluşması gerekir ABD’de. Yalnız Demokratların 8 yıllık iktidarları döneminde bu kesimlerin yeterince memnun edecek çalışmalar yapılmadığından, zengin ile fakirin arasındaki gelir dengesizliğinin sürekli artmasından, artan işsizlikten dolayı Demokrat parti halk tarafından belli ölçülerde oy kaybına uğraşmıştır.
  3. Donald Trump gibi maço bir erkek karşında kibar, daha soğukkanlı, çok fazla saldırgan olmayan, daha çok yaptığı atakları Trump’ın kadınları aşağılaması, Müslümanları yok sayması gibi ABD seçmeninin pek kazanamayacağı olgular üzerinden yürütmesi Clinton pek oy kazandırmadı.
  4. Demokrat Statükosu kurulacak izleminin ABD toplumunda oturuyor olmasının etkisiyle ABD seçmeninin yeni bir başlangıca istemesi.
  5. Medya’nın inanılmaz desteğinin belki de geri tepmesine,Halkın medyanın genellikle yalan yanlış üretiyor’ algısına karşı Clinton’a karşı bir antipati beslemesine neden olmuş olabilir.
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?

DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?   Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle Türkiye’de siyasi çevrelerde ilk konuşulan konu Donald Trump’ın...

TERÖRÜ LANETNİYORUZ!!!

TERÖRÜ LANETNİYORUZ!!!   Önce Beşiktaş-Bursa maçı sonraki patlayan bombalar, sonrasında ise Kayseri saldırısı. Toplumsal psikolojiyi bozmaya çalışan, stratejik terör saldırıları....

KILAVUZUMUZ ”LİYAKAT” OLMALI

Kılavuzumuz “liyakat”olmalı       Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yeni Türkiye" mesajını veriyor. Demek ki, devlet kurumları en baştan tasarlanacak. Şimdi hem...

Kapat
ücretsiz ilan