Browse By

GİZLİ KOALİSYON

GİZLİ KOALİSYON

1 Kasım’da meclis aritmetiği 316 milletvekili ile tek başına iktidarı çıkaracak şekilde oluştu. Yalnız 1 Kasım’dan bu yana ülkede olağanüstü bir hal oluştu. Diyarbakır, Şırnak ve Mardin, şehir merkezleri dahil unbazı il ve ilçelerde yürütülen operasyonlar ve yaşanan yüksek kayıplar.

Kilis, Hatay, Ceylanpınar ve Akçakale gibi, Suriye’ye en yakın yerleşim yerlerine Suriye tarafında yapılan füzeler ile saldırı.

Çok zor ve sıkıntılı bir süreçten geçti. Bu iktidarda olan siyasiler için, sadece Türkiye’de değil tüm dünya’da siyasi bir fatura çıkabilirdi. Ama bazı konularda özellikle keni dışından destekte arayan AK Parti, özellikle MHP’den üstü kapalı ama değil , çünkü Devlet Bahçeli, MHP’nin Siyaset Akademisinde geçen yaptığı açıklamaya göre Fiili destek.

Bahçeli yine geçen yaptığı bir açıklamaya göre bu fiili desteği, hukuki bir desteğe dönüştürebiliriz, diye açıklama yaptı.

Bu tartışmaların ortaya çıkmasında yakın zamanda seçilecek  olan AK Parti genel başkanı ve başbakanla birlikte, yeni bir hükümet kurulacağı için diye düşünüyoruz. Yani bu tartışmalar, yeni hükümet kuruluncaya kadar devam edecek.

Ama şu bir gerçek ki,  MHP bugüne kadar izledği politikayla AK Parti’ye büyük destek olmuştur. Tabanı birbirine çok yakın olan ve oy geçirgenliği en yüksek olduğu 2 siyasi partinin, biri diğerine belki de istemedende olsa büyük yardımları dokundu.

Örnek verirsek, 7 Haziran gecesi takındıkları tutumla  , seçmen MHP’yi 1 Kasım’da %3,5-4’e yakın oy az verdi.

7 Haziran seçiminden sonra, meclis başkanlığı seçiminde CHP ile bir ortak aday çıkaramayarak, AK Parti’nin istediği adayı seçtirmesini sağladı. Meclis başkanının AK Parti’den seçilmesi, diğer muhalefet üzerinde bir güç faktörü oldu. Erken seçime gitme gücünü buldu. Ve AK Parti, halka koalisyon olamayacağını MHP’nin tutumu ile anlattı.

1 Kasım’dan sonrada bir çok tartışmalı meclis kararı ve kanunun çıkarılmasında, meclis araştırma-soruşmalarının açılması için AK Parti ile birlikte hareket etmesi gibi konularda , zaten Devlet Bshçeli’nin söylediği, geçende ortalığa yayılan ‘gizli koalisyon’ un artık varlığını kabul eden çevreler oluştu.

AK Parti’nin yeni hükümet kurarkende desteğe ihtiyacı yok. Ama toplumsal bazda bazı konularda desteğe ihtiyaç duyabilirler. En iyi destek ise, en yakın kesim olan MHP tabanında olduğunu biliyor. Hemde MHP çok kritik bir nokta idi 1 Kasım seçimlerinde. Şöyle ki AK Parti, biraz daha yüksek bir performans gösterse, MHP tabanına biraz daha çalışma yapsa, MHP baraj altı kalırdı ve AK Parti çok çok yüksek, muhtemelen, 367 milletvekilini alacak şekilde sonuca ulaşırdı.

Bu yeni durumda ise, AK Parti toplumsal desteğini  MHP ile sağlayacak. Ama bu AK Parti’nin MHP’yi yutmasıyla sonuçlanabilir. MHP ise, özellikle parti içindeki muhaliflere karşı Bahçeli, hükümetin desteğini bekliyor gibi.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
SİYASET SOSYOLOJİSİ

SİYASET SOSYOLOJİSİ Siyaset, devlet ve meşru iktidarın ve diğer tüm yöneticilerin bir yönetim sistemi içerisinde yaptığı faaliyetlere siyaset denir. Sosyoloji...

ZİRAAT BANKASI ONLİNE MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Ziraat Bankası Online Müşteri Hizmetleri Bir banka müşterisinin bankasından beklediği en önemli şey hızlı ve kaliteli iletişim kurabilmektir. Çünkü banka...

3.DÜNYA SAVAŞI TEORİLERİ- MEZHEPSEL VE DİNLER ARASI ÇATIŞMALAR

MEZHEPSEL VE DİNLER ARASI ÇATIŞMALARDAN DOĞACAK 3.DÜNYA  SAVAŞI  TEORİSİ Bir teoride mezhepsel ve dinsel kökenli nedenler ile ortaya çıkacak sorunlar...

Kapat
ücretsiz ilan