Browse By

GERİ KABUL ANLAŞMASIYLA TÜRKİYE’YE GELEN SURİYELİLER

GERİ KABUL ANLAŞMASIYLA TÜRKİYE’YE GELEN SURİYELİLER

Avrupa Birliği ile Türkiye geçen ay anlaşmaya varmıştı. Türkiye Geri Kabul Anlaşmasıyla, Avrupa’ya illegal yollardan giden Suriyelileri ve göçmenleri Türkiye’ye geri gönderecekti. Türkiye ise Avrupa’dan gelen Suriyeli ve diğer göçmenlerin sayısı kadar Avrupa’ya kayıtlı olarak göçmenleri gönderecek.

Geri Kabul Anlaşması kapsamında ilk göçmen grubu geçen hafta bir tekne ile Dikili Limanına gelmişti. Bugün ise yeni bir grup daha geldi.

Geri gelen bu göçmenlerin nerelerde yaşayacağı büyük tartışma konusu oldu. Özellikle Dikili’de protestolar yaşandı. Turizm sektörünü ve çevreyi olumsuz etkileyeceğini söylenen halk , göçmenlerin burada toplanmasını istemedi. İç işleri Bakanlığından yapılan açıklama ile, geri dönen göçmenlerin İç Anadolu Bölgesine getireleceğini söylediler.

Burada tabi yıllardır bir mağduruiyet yaşan koca bir toplumun içinde bulunduğu acı dolu hayat koşullarını ve yaşadıkları savaşı düşünürsek, bunun ne denli büyük bir sıkıntı olduğunu belirtmek gerekir. Türkiye’ye gelen göçmenlerin %90’i , Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitme hedefini gerçekleştirmek için uğraşıyorlardı.

Pek çok kişi uzun süredir, özellikle deniz yoluyla önce Yunan adalarına , oradanda Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkelerine doğru bir göç akımı yaşanmıştı. Pek çok kişi özellikle deniz yoluyla göç etmeye çalışırken, büyük bir kısmı denizde boğularak hayatlarını kaybettiler.

Kimisi çocuğunu, kimisi annesini, kimi babasını, kimisi de karısını kaybetti. Ama bölgeden kaçış, yani nihai hedef olan Avrupa’ya gitmek, hiçbir göçmenin aklından çıkmadı.

Şimdi ise Avrupa ile Türkiye’nin vardığı anlaşma ile bu göçmenler tekrar Türkiye’ye dönecek. Ülkemizde Suriye ve göçmenlerin pek çok sıkıntıları olduğu bir gerçek. Suriyeli ve göçmenlerin toplumsal yaşam içerisinde bir sorun yarattığı da başka bir gerçek.

Yani hem kendi sorunları olduğu gibi, hemde Türkiye’de toplumsal yapı içinde bir sorun oluyordu. Şimdi ise, o çok istedikleri Avrupa’dan Türkiye’ye zorla geri gönderilince, daha büyük sıkıntılar yaşayabilir.

Yani gelen göçmenler kızgın olacak. Evet şuanda daha 200-300 kişilik 2 grup geldi ama bu sayı arttıkça daha da sorunlar olabilir.

Özellikle bugün gelen 45 kişilik Pakistanlı grubun Dikili’ye yaklaşınca birkaçının intihara teşebbüs ettiği iddiaları konuşuluyor.

Geri dönenlerin buradakilerden psikolojik anlamda daha kötü ve riskli bir durumda olacağını söylemek mümkün.

Burada Türkiye’ye ve yöneticilere büyük görev düşüyor. Bu geri dönen göçmenlere psikolojik ve maddi destek verilmelidir.

İş konusunda destekler verilmeli, göçmenleri boşlukta bırakmamak için, toplumsal yapı içierisinde adapte olmasını hızlı bir şekilde yapılmaya çalışılmalıdır.

Çünkü terörizm sorunlarıyla boğuşan ülkemizin, çok çabuk devşirilebilecek psikoloji de olan insanları kandırılabilecek hedef kitle olarak gördüğünü, Suriye’de yaşanan dramı kendi çıkarlarına göre kullanan örgütlerin önünü kesmek için, iyi bir çalışma yapılmalıdır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KİMLİK SORUNU VARDI ODA ÇALINDI

KİMLİK SORUNU VARDI ODA ÇALINDI Türkiye yıllarca kimlik sorunlarıyla boğuştu. Alevi, Sunni, Kürt-Türk, Dindar-Laik , Milliyetçi-Solcu ve daha bir çok...

ABD SURİYE’Yİ NEDEN VURDU

Öncelikle bilinmesi gereken temel bir kural varki, Uluslar arası İlişkilerde devletlerin hiçbir duygusallık, dindaşlık gibi konulara kapılıp hareket etmeyeceğidir. Hele...

AMERİKAN BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİ

İnsanlığı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparmak ve doğa yasalarının ve Tanrı’nın...

Kapat
ücretsiz ilan