Browse By

GAZİANTEP’TEKİ SALDIRI

Geçen hafta Gaziantep’te Şahinbey Merkez ilçesinde, genellikle Kürt vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı mahallede, bir sokak düğününde , İŞİD intihar eylemcisinin kendisini patlatmasıyla 54 vatandaşımızı kaybettik.

Bu yaşanan büyük saldırıda , ölen vatandaşlarımızın acısı bir yana, bir taraftanda bir iç karışıklık çıkarılma çabası içinde olduklarını da anlamış olduk. Saldırının yapıldığı yer, ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı bir mahalle olmasının yanında, Arap, Türkmen ve Kobani göçmenleri ve Zerduştlarında kaldığı bir mahalle olduğunun altı çizildi. Bunun yanında bu mahalle yakınında da İŞİD  sempatizanlarının da ikamet ettiği iddia edilen yakın çevrede bir mahalle olduğu söylendi.

Yani özet olarak, yapılan saldırı toplumsal  farklılıkların bir kin ve nefret iklimine döndürülerek, etnik ve dinsel bir iç savaşın çıkarılması için yapılmış, çok tehlikeli terör olayıydı. Özellikle Gaziantep gibi, Suriye sınırında bir il ve açık kozmopolit bir mahalle seçilmişti. Özellikle de HDP üyesi bir ailenin düğünü hedef alınarak, toplumda kin ve nefret tohumlarının atılmasını yapmaya çalışmışlardır.

15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra pek çok uzmanında belirttiği gibi, FETÖ-PDY örgütünün siyasi suikastler ve toplumsal fay hatlarını harekete geçirerek provakatif eylemler yapacağı, istikrarsız ve kaotik bir ortam yaratmaya çalışacağını tahmin ediyorduk.

Bu saldırının failinin büyük bir olasılıkla İŞİD olduğu söyleniyor. İŞİD ve FETÖ’nün belki bir ilişkisi olmasa da birbirlerinin faydasına olan eylemler düzenlemeye başladılar. Özellikle İŞİD  bu son eylemiyle bize şunu gösterdi: Son derece toplumsal anlamda stratejik eylemler yapacak.

Özellikle bundan sonra Turistik mekan, dinsel mekanlar , etnik farklılıkların çok olduğu yerlerde eylem yapabilme olasılığı bulunan İŞİD ‘in bu dönemde diğer terör örgütleri gibi eş zamanda saldırılarına tekrar başlaması bir Üst Akıl’ın varlığını bize gösteriyor.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?

  MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?   Refah-Yol hükümetinde İç İşleri Bakanlığı yapmış, özelliklede muhafazakar- milliyetçiler için...

YENİ ANAYASA TEKLİFİ

AK Parti ile MHP'nin beraberce çalışıp, ortaya çıkardıkları 21.maddelik Yeni Anayasa ortaya çıktı. 21 maddeden oluşan bu paket, daha çok...

VEKALET SAVAŞLARI

VEKALET SAVAŞLARI Emperyalizm, gelişen dünyada artık sömürgeciliği, son derece legal ama alttan alta, tatlı tatlı devam ettirmekte hatta ve hatta...

Kapat
ücretsiz ilan