Browse By

ERMENİSTAN İLE AZERBAYCAN SAVAŞIN EŞİĞİNDE

ERMENİSTAN İLE AZERBAYCAN SAVAŞIN EŞİĞİNDE

Dağlık Karabağ sorunun Ermenistan ile Azerbaycan arasında uzun süredir bir kriz ortamı oluşturduğunu biliyorduk.

Son zamanlarda taraflar arasında kısa küçük çatışmalar olsada 2 gün önce Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ bölgesine yönelik operasyonunda 100’e yakın Ermenistan askerinin öldürüldüğü iddiaları ortada. Ermenistan yetkilileri de 18 askerinin öldüğünü söylediler.

Peki konjoktürel ortamın yeni bir kriz durumunu oluşturmasının son derece doğal olduğu kesin. Ama hemen yanı başımızda Suriye ve Irak, Ortadoğu’da Filistin-İsrail, Avrupa ve Türkiye’de eylemler yapan İŞİD ve Güneydoğu , Doğu anadolu’da olan PKK sorunlarına bir de ek olarak bu sorunun ortaya çıkması Türkiye için sıkıntılı bir süreci daha da sıkıntılı yapabilir.

Tabi ki Azerbaycan işgal altındaki Dağlık Karabağ’ı tekrar  almak istemesi normal ve hakkı olan bir durum. Ermeniler’in orada Türklere yapıtığı soykırımların unutulmaması ve bunun hesabının sorulması da gerekiyor.

Yalnız olayın durumunu bir kenara bırakırsak, şu konjokturde Ermeniler’in sırtını Rusya’ya dayıyarak, bir strateji oluşturacağını bilmemiz gerekir. Olayın daha da büyüyebilme ve başka devletlerinde konuya taraf olacağı kesin.

Rusya hazır Türkiye ile köprüler atılmışken, başka konular üzerinden Türkiye’yi zor durumda bırakmak için adımlar atacaktır. Ermenistan’da da bu olabilir. Türkiye tam bir ateş çemberinin içine doğru itilmeye çalışılıyor. Baltığımızda Türkiye’nin sınır olduğu kara topraklarından birinde de savaşa doğru gidiliyor. Türkiye bu ateşin ortasında kalmış bir ülke. Her ne kadarda istikrarı korusada bu ateş çemberinin içinde ekonomik ve politik olarak etkilenebilir.

Rusya bu çatışmalar konusunda nasıl bir adım atacağını ve bu olaya direk taraf olup, olmayacağını yakın zamanda göreceğiz. Ama bir konuda Ermenistan’ın Rusya’nın yaptığı gibi sınırda keşif uçaklarının uçurması, bir tahrik olarak algılanmalı. Rusya belki direk taraf olmasa da bu olayı kaşıyp, uluslar arası gündeme getirmek isteyecektir.

Avrupa, Ermeni Soykırımını tanıyan bir topluluk. Başınıda Fransa çekiyor. Bu çatışmalarda ise taraflarını nasıl belirleyecekler göreceğiz.

Bu arada Ermeni Lobisinin hemen harekata geçeceği de aşikar. Bu tarz savaşlar artık Lobicilik üzerinden ve algı yönetimiyle de yapılıyor. Yanı somut bir çatışmanın , askeri anlamda kimin galip, kimin mağlup olduğu önemini yavaş yavaş yitiriyor. Sizin lobileriniz size bir meşruluk kazandıramıyorsa, siz askeri anlamda kazansanızda, politik anlamda kaybedersiniz.

Azerbaycan –Ermenistan çatışmalarının son derece karışık bir denklemi içinde bulundurduğu aşikar.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KİM BAŞBAKAN OLACAK: 3 B

KİM BAŞBAKAN OLACAK: 3 B Bekir Bozdağ, Binali Yıldırım ve Berat Albayrak. Ahmet Davutoğlu’nun olağanüstü kongre kararı alınmasında  ilk andan...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: MECLİSE KARŞI AYAKLANMALAR

TBMM'ye Karşı Ayaklanmaları Doğrudan Doğruya İstanbul Hükümeti tarafından çıkartılanlar Kuva-i İnzibatiye (Hilafet Ordusu) İstanbul hükümeti tarafından oluşturulan Kuva-i İnzibatiye birliğinin...

MAASTRİCHT KRİTERLERİ

Maastricht Kriterleri Maastricht Kriterleri, AB’ye üye ülkelerin Ekonomik ve Parasal Birliğe katılabilmeleri için gerekli şartları, Kopenhag kriterleri ise AB’ye tam...

Kapat
ücretsiz ilan