Browse By

ERKEN SEÇİM NEDİR? ERKEN SEÇİME NASIL GİDİLİR?

Erken Seçim Nedir? Hangi Koşullarda Erken Seçime Gidilir?

TBMM olağanüstü toplantıya, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ya da üyelerin beşte birinin yani 110 milletvekilinin imzasını taşıyan gerekçeli metin ile çağrılabiliyor.

TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağrılması, TBMM İçtüzüğü’nün ‘Genel Hükümler ve Tarifler’ başlıklı Birinci Kısım’ın yedinci maddesinde düzenleniyor.

MECLİS BAŞKANI ÇAĞIRABİLİR

5 Mart 1973 tarihli TBMM İçtüzüğü’nün ‘Tatilde veya ara vermede toplantı’ başlıklı ilgili maddesi, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, tatil veya ara verme sırasında Cumhurbaşkanı veya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından toplantıya çağrılması halinde, belirtilen gün ve saatte toplanır” hükmünü getiriyor.

Cumhurbaşkanı’nın, toplantı çağrısını doğrudan doğruya veya Bakanlar Kurulu’nun istemi üzerine yapacağını belirten yedinci madde, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebilir” diyor. Madde şöyle devam ediyor:

“Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç yedi gün içinde yerine getirir. Bu çağrılarda, toplantı gün ve saatinin ve bu toplantıyı gerektiren konunun belirtilmiş olması şarttır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
BÜYÜKELÇİ SUİKASTİ

BÜYÜKELÇİ SUİKASTİ   Kayseri saldırısının şokunu atlamamışken, bir anda Rus büyükelçinin katıldığı bir programda suikastte uğradı ve öldürüldüğü haberini aldık....

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: 1.İNÖNÜ SAVAŞI

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: 1.İNÖNÜ SAVAŞI Savaş, Yunanlıların Çerkez Ethem ayaklanmasından faydalanarak Kütahya ve Eskişehir’i ele geçirerek Ankara’ya yönelmeleri ve Milli...

ABD SURİYE’Yİ NEDEN VURDU

Öncelikle bilinmesi gereken temel bir kural varki, Uluslar arası İlişkilerde devletlerin hiçbir duygusallık, dindaşlık gibi konulara kapılıp hareket etmeyeceğidir. Hele...

Kapat
ücretsiz ilan