Browse By

DÜNYADAKİ SEÇMENLER NASIL OY VERMEYE BAŞLADI?

DÜNYADAKİ SEÇMENLER NASIL OY VERMEYE BAŞLADI?

 

Seçimler yaklaşırken, yapılan kampanyaların seçmenler gözünde nasıl bir etki yarattığını analiz etmek, bunu ortaya çıkarmak, artık günümüzde çok çok önemli bir profesyonel ve bilimsel disiplin oldu.

 

Kamuoyunun algısını ölçmek, bu durumu topluma önceden haber verebilmek, adaylara, siyasi partilere durumu ortaya koymak ve toplumunda ne istediğini ortaya çıkarabilmek çok önemlidir.

 

Bu durumu ortaya koyan şirketler vardır. Anket şirketleri veya kamu yoklaması yapan şirketler denir. Bunlar ciddi siyasi analistler de barındırır içinde. Genellikle de organizasyonların başında siyaset bilimcilerde bulunur.

 

Peki tüm bunlar bir yana ama özellikle son zamanlarda bu şirketlerin sadece ülkemizde değil, dünya genelinde yaptıkları analizler ile yanıldıklarını veya yanılma paylarının daha da artığını görüyoruz. Peki siyasi analistler bunu yaparken neden yanılmaya, kötü sürprizler ile karşılaşmaya başladılar?

 

Seçmen algısı ve siyaset yapıcıları değerlendirmede siyasi analistlerin geçmişten gelen, genel paradigmaların artık günümüz dünyasında genel gereç yargılarının işe yaramadığı durumu ortaya çıkıyor.

 

Siyaset biliminin temel paradigma yorumlamalarının tutmaması, şuan ki dünya konjoktürünün durumununda etkisi olduğunu göz önünde bulundurmamız lazım. Kaotik ve terörist saldırılarının ABD, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin sürekli terörist saldırılarına maruz kalması, göçmen sorunlarının, dünyadaki genel ekonomik krizin ülke içinde büyük problemlere neden olduğunu görüyoruz.

 

Bu dönemde yapılan seçimlerde kamuoyu araştırmaları sonucu olarak ortaya çıkan durumla karılaştırdığımız zaman büyük farklılıklar bulunmakta. Mesela 1 Kasım seçimlerinde ülkemizdeki araştırmalarının hiçte tahmin etmediği ölçüde bir oy oranı ortaya çıktı. Siyasi analistlerin tahminlerinin %7-8-9 üzerinde oy almıştı AK Parti.

 

10 gün önce sonuçlanan ABD Başkanlık seçiminde de hiçbir araştırma şirketi Donald Trump’ın seçimi kazanma şansını çok küçük görüyordu. Sadece birkaç araştırma şirketi kıl payı olarak  Trump’ın kazanabileceğini söylediği zaman, bir çok uzman tarafından adeta sahtekarlıkla suçlanıyordu. Sonuç olarak seçim sonuçları geldi ve Trump başkan oldu.

 

Avrupa’da Fransa ve Almanya’da seçimler yaklaşıyor. Seçmenler artık başka paradigmalar ile olaya bakıyor. Özellikle ABD’de artan Milliyetçilik, Avrupa’da da yükselen milliyetçiliğin Avrupa’nın uluslarüstü yapısının yavaş yavaş dağılmaya başlamasını öngörüyor. Brexit kararı sonrası AB’nin dağılma ihtimalini konuşmaya başladılar. Halbuki 5-10 yıl önce AB’nin asıl amacının siyasi birlik olduğunu ve bunun yakın zamanda olabileceği konuşuluyordu.

 

Oysa şimdi baktığımızda İtalya’da da İngiltere gibi bir referandum olacak. Fransa’da yeni seçim yapılacak ve Le Pen hareketi yani Aşırı Milliyetçiler önde gidiyor ve orada da AB’den rahatsız olan çevreler çok fazla. Almanya aynı şekilde. Tabi burada olan olaylar da tüm dünyaya yansıyor.

 

Yani seçmenler artık, daha çok milliyetçilik tandansında, basit, aşırı politik tartışmalar yerine, Trump gibi toplumun tüm kesimine basit mesajlarını ulaştırabilen, karmaşık, halkın anlayamayacağı politik analizler yerine basit, net ve hızlı bir şekilde faya göreceği adaylara veya partilere yöneliyor. Bunun olumlu veya olumsuz etkilerini önümüzdeki dönemde daha açık bir şekilde göreceğiz.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
MHP’DE SULAR KAYNIYOR

MHP’DE SULAR KAYNIYOR Milliyetçi Hareket Partisi’nde özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra parti içi muhalefet artmaya başlamıştı. Muhalefet olağanüstü kurultay çağrısnı...

MİLLİYETÇİLİK İDEOLOJİSİ NEDİR? ÇEŞİTLERİ VE KÖKENİ NEDİR?

1.MİLLİYETÇİLİK İDEOLOJİSİ Kökenleri ve gelişimi:Millet kelimesi 13.yüzyıldan beridir kullanılan ve Latince doğum anlamına gelen ‘nosci’ kelimesinden türer.Özgün kullanımıyla ‘millet’ hçibir...

YEREL YÖNETİMLERİN TARİHSEL GELİŞİMİ VE YEREL ÖZERKLİK

Yerel Yönetimlerin Tarihsel Gelişimi ve Yerel Özerklik A:Tarihsel gelişim: Antik Çağlar Şu anda aklımıza gelen yerel yönetim kavramları yani ‘yerel...

Kapat
ücretsiz ilan