Browse By

DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?

DONALD TRUMP’IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NASIL OLUR?

 

Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle Türkiye’de siyasi çevrelerde ilk konuşulan konu Donald Trump’ın Ortadoğu politikası, DAEŞ ile mücadelesi ve Türkiye ile ilişkileri nasıl olacak? Sorusuna cevap bulmaktı.

 

Gerçekten çok bilinmeyenli bir denklem olacak Donald Trump. Neden derseniz, gerek Müslüman dünyaya karşı, göçmenlere karşı söylemleri bir yana, bir taraftan ise DAEŞ’le ciddi bir mücadele içine gireceğini net bir şekilde söylemesi bir yana.

 

Ama Donald Trump’ın siyaset dışından geliyor olması, nasıl bir politika izleyeceği konusunda bize bir ipucu vermemekte. İlişkiler çok iyi de gelişebilir, çok kötüde gelişebilir. Yani her şey olabilir.

 

Ama Donald Trump’ın Hillary Clinton gibi özellikle FETÖ terör örgütüne karşı herhangi bir ilişkide olmaması da Türkiye için daha iyi bir durum. Çünkü Hillary Clinton açık bir şekilde Fetö terör örgütü ile ilişki de olduğu hatta kampanyalarında parasal destek aldığını ortaya atılan iddialar ile biliyoruz. Donald Trump’ın ise bu örgüte karşı olduğunu, kendi yakın çalışma arkadaşlarının açıklamalarında anlıyoruz.

 

Yalnız şöyle de bir sorun var ki, Donald Trump Fetö üzerinde ki karşıtlığı, kampanya sürecinde Müslümanları ve İslamı düşmanlaştıran, terörist sınıfına koyan perspektiften mi yapıyor, yoksa Fetö’nün gerçek yüzünü, Türkiye’ye yaptığı hainliğini bildiğinden mi yapıyor? İşte bu soru önemli.

 

Aynı soru DAEŞ konusundaki tavrında da. DAEŞ’e karşı net ve daha organize bir mücadeleyi öngörürken, bunu İslam karşıtlığından mı yoksa DAEŞ’in gerçek bir terör örgütü olduğundan mı yapacak?

 

Müslümanları ABD’ye almayalım söylemleri devam mı edecek, yoksa bunları kampanya döneminde söylenen birkaç çılgınca fal olarak mı kalacak?

 

Bir diğer hususta, Hillary Clinton’un seçilmesi durumunda Suriye’de PYD terör örgütüyle hareket edeceğini açıklamıştı. Trump ise, Türkiye ile ortak hareket etmeliyiz demişti.

 

Buradaki farklılık ve sözlerin yerine getirilmesi önemli. ABD’de ciddi bir lobi faaliyeti içinde olmamız gerekiyor. Çünkü Fetö yapılanmasının ABD siyasetinde ne kadar etkili olduğunu Hillary Clinton’dan biliyoruz. ABD ile bozulan ilişkilerimizi ABD’de yeni seçilen Başkan ile birlikte açılacak olan yeni bir sayfa ile bizimde ortaya koyacağımız iyi bir performans ile çok iyi seviyelere getirebiliriz.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
BÖLGE VE BÖLGE YEREL YÖNETİM KAVRAMI

Bölge ve Bölge Yerel Yönetim Kavramı Bölge kavramının tam olarak tanımını yapmak zor görünmektedir. Örneğin, fiziksel ya da kültürel nitelikleri...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: ERZURUM KONGRESİ

Erzurum Kongresi Doğu İlleri Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti tarafından düzenlenmiş bölgesel bir kongredir. Kongrenin düzenlenmesine Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti de yardım...

AVRUPA KENTLİ HAKLARI DEKLARASYONU

AVRUPA KENTLİ HAKLARI DEKLARASYONU   1992 yılında Strasbourg’da kabul edilen ve Türkiye’nin de altına imza attığı Avrupa Kentsel Şartına göre...

Kapat
ücretsiz ilan