Browse By

DONALD TRUMP NEDEN KAZANDI?

DONALD TRUMP NEDEN KAZANDI?

 

ABD başkanlık seçimlerini tahminlerin ötesinde bir sonuçla Donald Trump kazanarak büyük şok etkisi yarattı. ABD kamuoyunda Hillary Clinton’un kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, bir anda Donald Trump’ın önde olduğu ve giderekte Delege sayısını artırarak, 276?? Delege sayısı ile başkanlığı kazandı.

 

Peki ABD seçmeni neden Donald Trump’a bu denli oy verdi? Çünkü seçmenlerin %48 gibi yüksek bir oranda Donald Trump’a oy verdiğini biliyoruz. Neden ve nasıl?

 

Daha kolay ve anlaşılır bir şekilde olması için madde madde sıralayalım.

 

  1. Donald Trump çizdiği ‘Büyük Amerika’yı yeniden kuracam’ tablosunu seçmene, özelliklede iç kesimlerde yaşayan, ABD ‘nin muhafazakar ve milliyetçi seçmenine satabildi. Bu tablo karşınızda bu kesimin oyunun büyük bir kısmını almayı başardı.
  2. Statüko ve demokratların beyaz yakalı sınıfına karşı, kendini alt seviye ve düşük gelirli, daha çok işçi, çiftçi, işsiz gibi ekonomik yönden sıkıntılı kesime daha yakın tutmaya çalıştı.
  3. ABD kültürünün kendine özgün yanlarını öne çıkararak, işin şov kısmını da iyi yürüterek, başarılı oldu.
  4. Rakibi Hillary Clinton’un bayan olması, eski başkanlardan Bill Clinton’da dahil olmak üzerine Hillary’ın zaaflarının üzerine giderek, onları sürekli gündeme getirerek kendini ön plana çıkarmaya çalıştı ve başarılı oldu.
  5. Hillary Clinton ile münzaraların hepsinde aslında kaybederek çıkmıştı. Yani bu münazalarda Hillary , Trump’a karşı çok üstünlük kurmuş ve seçime sadece 20 gün kala baya bir önde olduğu ortadaydı. Ama özellikle Trump’ın mitinglerinde sürekli olarak Clintonlarla ilgili eski-yeni skandalları ortaya koyarak, ona oy verecek seçmenin kafasının karışmasını ve kendisine bir nebzede olsa oy gelmesini sağladı.
  6. Trump’a siyasi, sosyal, kültürel ve iş dünyası başta olmak üzere nerdeyse toplumun tüm kesimleri ve grupları tarafından istenmeyen, başkan olması bile düşünülmeyen adam olarak anılması ve toplu bir Trump karşıtlığı, seçmen tarafında ters tepmiş olabilir.Çünkü Hollywood yıldızları, şarkıcılar, medya, Başkan Obama ve eşi bile Trump’la ilgili konuşurken, aşağılar nitelikle söylemlerde bulunuyordu. Tüm bu kampanyalara karşı Trump aslında tüm o sert söylemlerini bile çok az yumuşattı ama yinede onlara karşı durmayı bir şekilde başardı. Bu toplum tarafından takdir edilmiş olabilir.
  7. ABD’nin ve tüm dünyanın Neo-Liberal politikalarının gereği olarak geliştirilen ve tüm dünyanın da yüksek hızla Küresel Ekonomi yönüne doğru evrildiğini ve bu konunun özellikle ABD’de ekonominin bozulması, işsizliğin artmasında etkilenen kesim tarafında çokça eleştirildiğini biliyoruz. Trump ise, ABD’yi ‘Yeniden Büyük Yapacağım’, söylemi altını şöyle doldurmakta. ABD küresel şirketleri eskisi gibi desteklemeyecek. Eğer bir destek ve teşvikler verilecekse, ABD sınırları içerisinde üretim yapacak olan şirketlere verilecek. Emek maliyeti, vergi ve diğer maliyetleri bahane eden büyük şirketler ABD yerine Çin’de, Meksika’da yada başka ülkelerde yatırım yapıp, üretimi orada gerçekleştirip, şirket faaliyetlerini ABD’de yaptırıyordu. Trump bu sisteme karşı olduğunu ve artık ABD’ nin üreterek, kendi içinde güçlenerek bunu yapabileceğini savunması toplum tarafından takdir görmüştür. Çünkü Trump’ın bu söylemi, hem ekonomiyi hemde işsizliği tamamen ortadan kaldırabilecek bir şey.
  8. ABD’nın kendi içine kapanacağını, artık Ortadoğu ve dünyanın geri kalanıyla sıcak müdahalelere girmeyeceğini (Trump’ın söylemlerinden yola çıkarak) anlıyoruz. Tabi bu ne kadar gerçekçi bunu zamanla göreceğiz ama şu kesin ki Trump döneminde ABD biraz daha pasif bir pozisyona geçebilir. Bu seçmende neden takdir gördü. Yakın geçmişde Afganistan, Irak gibi binlerce ABD askerlerinin öldüğü savaşlar bulunmakta. ABD halkı da aslında bu tarz şeylerden artık bıktı. Kendi işlerine bakmak istiyorlar. Dolayısıyla bu tarz söylemlerin Donald Turmp’a oy kazandırdığını düşünüyorum.
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KAMU YARARI NEDİR?

Kamu Yararı Nedir? Kamu yararı, 1789 Fransız Devrimi sonucunda o zamana kadar başat kavram olan ' ortak iyilik'e tepki olarak...

AMERİKAN BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİ

İnsanlığı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparmak ve doğa yasalarının ve Tanrı’nın...

DEMOKRASİ NEDİR? DEMOKRASİ TANIMLARI

DEMOKRASİYİ TANIMLAMAK  Demokrasi kelimesi Antik Yunan'da ortaya çıkmıştır; 'demos' kelimesi halk, 'krasi' de yönetim anlamına geliyordu. Yani halkın yönetimi. Fakat...

Kapat
ücretsiz ilan