Browse By

ÇİN’DE DÜZENLENEN G-20 TOPLANTISI

ÇİN’DE DÜZENLENEN G-20 TOPLANTISI

Türkiye için kritik önem taşıyordu. Fırat Kalkanı operasyonu ve Rusya krizinden sonra devlet başkanlarının toplanacağı bu toplantı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Obama ve Putin ile görüştü.

Bunun dışında ise, 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra diğer devlet başkanlarıyla yüzyüze ilk defa görüşülecekti. Toplantılar ve görüşmeler yapıldı. Verilen mesajlar ve toplantıların basına yansıyan içeriklerinden öğreniyoruz ki, Çin’de yapılan bu G-20 toplantısı Türkiye için yeni bir çıkış ve haklılığını kabul ettirme noktası oldu.

Putin ile yapılan görüşmede, Charter seferlerinin tekrar başlaması, Fırat Kalkanı operasyonuna destek, Türk ürünlerine konulan ambargoların kaldırılması gibi pek çok konuda uzlaşmaya varıldı.

Obama ile 15 Temmuz darbe kalkışması, Fetullah Gülen’in iadesi, Fırat kalkanı operasyonu, İşid’le mücadele ve PYD konusu görüşüldü ve olumlu adımlar atılacak gibi.

Merkel ile de görüşüldü ve Merkel’in daha sonra yaptığı açıklama ile, ‘Vizesiz Avrupa’, konusunun tekrar gündeme geleceği ve çözülmeye çalışılacağını açıkladı. Göçmen sorunları masa yatırıldı.

Ve daha birçok mesele.

Bu toplantı dünyanın ta öteki ucunda yapıldı ama şöyle geniş bir çerceveden bakınca, Türkiye’nin sorunları noktasında olumlu adımların atılacağı gözüküyor.

Darbe girişimi sonrası uluslar arası siyasetimiz için faydalı bir toplantı oldu diyebiliriz.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
SİYASİ PARTİLER NASIL KURULUR? SİYASİ PARTİLER YASASI

PARTİLERİN KURULMASI Siyasî partiler, milletvekili seçilme yeterliğine sahip en az otuz Türk vatandaşı tarafından kurulur. MADDE 8 - (Değişik 1....

SİYASET SOSYOLOJİSİ

SİYASET SOSYOLOJİSİ Siyaset, devlet ve meşru iktidarın ve diğer tüm yöneticilerin bir yönetim sistemi içerisinde yaptığı faaliyetlere siyaset denir. Sosyoloji...

İNSAN HAKLARI

İNSAN HAKLARI İnsan hakları sadece insan olmak nedeniyle sahip olunan haklar olarak devlet hukukundan önce gelirler ve bağımsızdırlar. Bireyin eksiksiz...

Kapat
ücretsiz ilan