Browse By

CAHİLİN FERASETİ

CAHİLİN FERASETİ

ignorantCahil olmak, cahil kalmak, cahillik sıfatlarını kimsenin isteyerek kabul edeceği bir sıfat olacağını düşünmüyorum.

Cahillik kelime anlamıyla, ‘öğrenim görmemiş, okumamış, belli bir konuda  yeterli bilgisi olmayan, deneysiz, toy, genç’tir. (TDK)

Feraset ise, Anlayış, seziş, zeka gibi anlamlara gelmektedir.

Bende bir yüksek lisans mezunu olduğum için belki toplum için bazılarına göre tehlikeli ve asıl cahil olabileceğimde, basit, somut kelimeler üzerinden ferasetimi göstermeden, tamamen diyalatik bir şekilde tartışacağım.

Cahilin Feraseti, Bilgisi olmayan, öğrenim görmemiş kişinin öngörüsü, sezgisi, bakış açısı anlamına geliyor.

Bir kişi bilmediği, bilgisi olmadığı bir konuda ki öngörüsü tahminden ibaret olabilir. Eğer bir vahiy gelmez ise.

Nasıl Hz.Muhammet’te OKU EMRİ gelmesiyle ‘ Ben Okuma Bilmem’ cevabı sonrası Allah’ın keremiyle okumayı öğrenmesi gibi bir durumumuz olmaz ise, maalesef bir şey öğrenemeyiz.

O zaman cahil, cehalet içindeki kişinin, konular hakkında belki bir çevreden duyduğu, kulaktan bilgisi olsa da bunun dışında herhangi bir öngörüsü olamaz. Diyelim ki bilgi var ama cahil bu bilgiyi sistematik hale getirip, en önemli aşama olan Neden- Sonuç ilişkisini kuracak feraseti gösteremez.

Cahilin Ferasetine Güvenmek, bana yine İslam Tarihindeki Cahiliye toplumunu hatırlattı. Cahiliye toplumuna gelen Hz.Muhammet onlara insanlığı, dini , yardımlaşmayı, bilgiyi, bilgiye ulaşmayı öğretip, dünyanın en büyük medeniyetlerinden birisinin temellerini attı.

Peki Cahil’in Ferasitine güvenseydik veya buna güvenmek iyi bir şey olsaydı, neden Allah sapkınlıpa düşen, geri kalan , adaleti sağlayamayan, kötülüğün artık kökleşmiş ve normalleşmiş olan toplumlara onları doğruluğa, iyiliğe, ilime, bilime, adalete, hakka, hakikate yönlendirecek peygamberler göndersin.

Neden dinimiz OKU fiilini emir kipiyle bize emretsin.

Cahil’in Feraseti bana Ebu Cehil’i hatırlattı. O ki Kuran-ı Kerimde kendisine  özel ayet inen, en büyük müşriklerdendi. Hakkı, hakikati , adaleti reddedip, cahil kalmayı benimsediği için adı başka olsa da adı Ebu Cehil kaldı.

Gelelim bizim eğitim sistemimize. Eğitim sistemimiz aslında çokta cahillikten kopartacak nitelikte değil. Burası doğru. Bu eğitim sisteminin, ders kitaplarının  insanlara tam olarak faydalı olmadığını da düşünüyorum ve herkeste aslında sorunlu olduğunu düşünüyor. Ama CAHİLİN övülmesine de gerek yok.

Geri kalmış, sömürülmüş ve söümürülmekte olan toplumların, ülkelerin, devletlerin eğitim durumunun pekte iç açıcı olmadığını biliyoruz. Ya da güzel bir örnek daha verelim. Yaklaşık 3-4 yıl önce Güney Amerika’da bir kabile olduğunu ve tamamen çağdışı olduğunu, hiçbir teknolojik gelişmeden , dünyadan bir haber oldukları araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı. Onları görüntüleyen Helikopteri bir kuş zannetmişler ve helikoptere taş atmışlardı.

Yani cahillik toplumu , günümüz dünyasında yaşaması güçtür. Çünkü bir toplumun topluluk halinde bile yaşamak için belli bir bilgi birikimi gerekir.

Son söz olarak CAHİLİN FERASETİNE GÜVENENLER, 6 yılı Tıp Fakültesini okuyan, toplumun en zeki ve çalışkanlarının girebildiği TIP Fakültesini kazanan, Doktor olan  insanlara GÜVENMİYORLAR MI? YA DA TEHLİKE Mİ GÖRÜYORLAR? NEDEN MESELA HASTANEYE GİDİP, ONLARA MUAYNE OLUYORLAR? CAHİLE GÜVENMEK LAZIM DEĞİL Mİ?

VEYAHUT NEDEN ZEKİ MÜHENDİSLERİN YAPTIĞI, CAHİL OLMAYANLARIN YAPTIĞI, UÇAĞA, OTOMOBİLE BİNİYORLAR VEYA NEDEN AKILLI TELEFON KULLANIYORLAR. CAHİLİN İŞİ DEĞİL. BAK ADI BİLE AKILLI AMA ADAM KULLANIYOR.

SAYGILARIMLA.

Bu yazı Siyasetvakti.com sitesi yazarı Dr.Merk tarafından yazılmıştır. Siyasetvakti.com sitesinden alıntılanmıştır.

Link: http://www.siyasetvakti.com/?Syf=22&Mkl=867858&pt=DRMERK%20XXX&CAH%C4%B0L%C4%B0N-FERASET%C4%B0

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
GİZLİ KOALİSYON

GİZLİ KOALİSYON 1 Kasım’da meclis aritmetiği 316 milletvekili ile tek başına iktidarı çıkaracak şekilde oluştu. Yalnız 1 Kasım’dan bu yana...

MİNİ ANAYASA PAKETİNDE NELER OLACAK?

MİNİ ANAYASA PAKETİNDE NELER OLACAK? 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra kendiliğinden oluşan Milli bütünlük ve Milli duruş yeni bir dönemin...

ÇİN’DE DÜZENLENEN G-20 TOPLANTISI

ÇİN’DE DÜZENLENEN G-20 TOPLANTISI Türkiye için kritik önem taşıyordu. Fırat Kalkanı operasyonu ve Rusya krizinden sonra devlet başkanlarının toplanacağı bu...

Kapat
ücretsiz ilan