Browse By

BÜYÜKELÇİ SUİKASTİ

BÜYÜKELÇİ SUİKASTİ

 

Kayseri saldırısının şokunu atlamamışken, bir anda Rus büyükelçinin katıldığı bir programda suikastte uğradı ve öldürüldüğü haberini aldık.

 

Tüm gözler, Rus yetkililere çevrildi. Çünkü gerek bölgede, gerekse Dünya siyasetinde özellikle Türkiye-Rusya ve İran’ın birbirine yakın ilişkiler kurmasını, ittifak olmasını, Dünyayı yöneten gizli güçler istememektedir. Gizli güçlerin yanında, siyasi blok olarak ABD ve Batı blogu’da istememektedir.

 

Ortadoğu, Asya ve Afrika kıtasında bir hakimiyet mücadelesi olduğunu düşünürsek, bu 3 kritik devletin bir konu etrafında ortaklaşması, gerek güç, gerek jeopolitik konumları, gerekse alt ve üst zenginlikleriyle, Batı blogu ve ABD’ye büyük bir tehdit oluşturuyor.

 

İşte bu tehdidi ortadan kaldırmak için o gün büyükelçi’ye suikast düzenleyip, ortadan kaldırarak, Türkiye ile Rusya’nın arasının bozulmasına çalıştılar. Andrie Karlov, bozulan Türk-Rus ilişkilerin düzelmesinde büyük bir başarısı vardır. Onun sayesinde pek çok aşama kaydedilmişti.

 

Yaklaşık 14 ay önce 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle Türk-Rus ilişkileri kopma noktasına gelmiş, karşılıklı restleşmeler yaşanmıştı. 1 yıl sonra tüm bu restleşmeler, ambargolar, ticaretin tekrar artırılması yönünde yeni anlaşmalar imzalanırken, Rusya ile Türkiye’nin ilişkileri, Rus uçağının düşürülmesinden önceki duruma hatta daha da ilerisine doğru giderken, önce 24 Kasım 2016 yılında yani uçak düşürülmesinin yıl dönümünde bir provakasyon gerçekleşti ve Suriye’deki askerlerimize bir saldırı oldu. Şehitler verdik. Daha sonra ise büyükelçinin öldürülmesi. Ve bu suikasti gerçekleştiren kişinin ise, bir polis olması.

 

Bir gün sonrada Moskova’da çok önemli bir toplantı vardı. İran-Türkiye ve Rusya, Suriye’nin geleceğini masaya yatıracaklar ve bir ateşkes ilan etmek için kararlar alacaklardı. Bu toplantıya 1 gün kala bu olay yaşandı. Olayın arkasında Üst akıl var iken, tetikçiliği ise, Fetö’ye bağlı olduğu düşünülen bir polis yaptı.

 

Tüm dünya, herkes, Rus-Türk ilişkilerin bozulmasını beklerken, şu ana kadar, yani olayın üzerinden 2 gün geçti, her şey normal bir şekilde devam ediyor. Taraflar bu yapılanların provakasyon olduğunu biliyorlar. Çok akıllı hareket ediyorlar.

 

Putin bu gibi durumlarda pek akıllıca hareket ettiğini hatırlamasam da bu sefer bu oyuna gelmedi ve itidal çağrısı yaptı. Karlov, Putin’in büyükelçisi olması yanında aynı zamanda onun Ortadoğu danışmanıydı. Aslında görmekteyizki, yapılan saldırının çok önemli bir amacı bulunmakta. Yani her şeyi bozmak, ittifakları, anlaşmaları, dostlukları, planları, her şeyi bozmak, kaos planını ortaya çıkarmak. Çok şükür ki bu sefer tutmadı.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
MEKSİKA SINIRINDA POLİTİK TARTIŞMALAR

ABD'nin Güneysınırındaki ülkedir Meksika. ABD'nin sürekli olarak sıkıştırmaya çalıştığı, siyasi açıdan etkilemediği çalıştı ülkedir. Sürekli olarak uyuşturucu ve suç çetelerinin...

POLİSLER VE KOLONİZASYON DÖNEMİ

Kent devletlerinin Kuruluşu : Polisler eski yunan kent devletleridir.Polisin çoğulu Poleis'tir.En eski polis muhtemelen Smyrna yani bugünkü İzmir'dir.Daha sonra hem...

SİYASİ PARTİLER ORTAYA ÇIKIŞLARI, KÖKENLERİ, FONKSİYONLARI, SİYASİ PARTİ ÇEŞİTLERİ

SİYASİ PARTİLER ORTAYA ÇIKIŞLARI, KÖKENLERİ, FONKSİYONLARI, SİYASİ PARTİ ÇEŞİTLERİ Partiler, bir program etrafında toplanmış, siyasal iktidarı elde etmek ya da...

Kapat
ücretsiz ilan