Browse By

BAŞARILI BİR İLETİŞİMLE KAZANILILAN BAŞKANLIK

BAŞARILI BİR İLETİŞİMLE KAZANILILAN BAŞKANLIK

ABD başkanlık seçimlerinin 1-1.5 yıl öncesinden başlayarak, her türlü tartışma ve geliştirmeler ile süren kampanya döneminden oluşur. ABD başkanlık seçimleri süresinin bu kadar uzun olması, adaylar için çok yorucu ama uzun bir süre olması bağlamında kendini her türlü şekilde ifade edebilme ortamı yaratır.

Sondan başa doğru gidersek, şöyle bir durum var ortada. Tüm ABD aydın, medya ve siyaset bilimcilerinin aksine, favori Clinton yerine seçimi, Donald Trump kazandı. Nasıl kazandı, nasıl oldu? Gibi soruların cevabını önceki yazımız olan ‘DONALD TRUMP NEDEN KAZANDI’ makalemizi okuyabilirsiniz. Ama biz burada Donald Trump kazanırken, bu kadar kötüleme ve dezavantajlarına rağmen, medyaya rağmen nasıl kazandı? Neleri kullanarak bu seçime hazırlandı? İşte bunu sorgulayacağız.

Öncelikle Donald Trump, kampanyası boyunca çok etkin olarak sosyal medyayı kullandı. Belki de sosyal medya aracığılıyla seçimi kazandı. Bu sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunu tekrar gösterdi. Sürekli olarak, sosyal medya da etkin oldu. Medya sistematik olarak Donald Trump karşıtlığını pompalarken, o medyanın kendine yakın tarafıyla kendini medyada da göstermeye çalışsa da asıl olarak, sosyal medyada müthiş olarak etkin oldu ve bunun büyük faydasını gördü.

Seçmene yakından bir iletişime geçme imkanı veren sosyal medyanın, anlıksal olarak verilen tepkileri direk olarak seçmene ulaşması ve geride çok iyi bir iletişim ekibiyle çalışması başarının sırrı.

Giyiminde, kuşamında ve hal ve hareketleriyle ABD’ye mahsus, ABD vatandaşları ve kültürel özelliklerini yansıtan, Amerikan Milliyetçiliğine hitap eden uslübü iyi kullanan Donald Trump bunu maksimum şekilde kullanmasını bildi. ABD merkezli Sosyal Medya sitelerinin ABD başkanlığında müthiş etki etmesi de, bazıları Donald Trump’ın ABD için çok büyük bir sorun olduğunu düşünenler olduğu için, ayrıyeten ironik bir durum.

Sürekli olarak sosyal medya kanallarının Ortadoğu ve dünyanın diğer ülkelerinde toplumsal problemler, ayaklanmalar, otoriteye karşı isyan, toplumu karıştırmak için kullanıldığını , bununda ABD projesi olduğunu iddia edenler, bu sefer ABD içinde olunca biraz akılları karıştı diyebiliriz. Çünkü ABD projesi neden kendi ayağına sıksın.

Burada sosyal medyanın etki ve etki alanlarını tartışmak amacıyla yazmak için değilde, siyasal açıdan sosyal medyanın ciddi etkisinin olduğu kesin. ABD Başkanlık seçimlerini FBİ’nın Clinton’un e-mail soruşturmasını tekrar gündeme getirerek ne kadar etkilediyse, Trump’ın sosyal medyayı o kadar etkili kullanması da bu seçimi Trump lehine pozitif anlamda o kadar etkiledi.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
TÜRK ANAYASA DÜZENİ TARİHSEL GELİŞİMİ

OSMANLI ANAYASAL GELİŞMELERİ Osmanlı imparatorluğunda anayasacılık hareketleri, 1808 tarihli Sened-i İttifakla başlamakta, 1839 tarihli Tanzimat ve 1856 tarihli Islahat Fermanıyla...

TERÖR TOPLUSAL YAPIYI BOZMAK İSTİYOR

Terör Toplumsal Yapıyı Bozmak İstiyor   Yılbaşı gecesi, İstanbul’da dünyaca ünlü olan bir gece klubüne, ağır otomatik silahlar giren bir...

KAMU YÖNETİMİ VE SİYASET BİLİMİ ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER

KAMU YÖNETİMİ ve TÜREV BÖLÜMLERİNİN MEZUNLARI NE İŞ YAPAR? NEREDE İSTİHDAM EDİLİR? BU BÖLÜMLERİ OKUYACAKLARIN BAŞARILI OLMASI İÇİN NE YAPMALARI...

Kapat
ücretsiz ilan