Browse By

AVRUPA BİRLİĞİ İLE ANTLAŞMA SAĞLANDI

AVRUPA BİRLİĞİ İLE ANTLAŞMA SAĞLANDI

Türkiye, Avrupa Birliği ile anlaşmaya vardı ve taraflar tartışmalı konularda anlaşmaya vardı. Türkiye için şimdilik bir başarı gibi görünse de ileri de bu anlaşmanın doğru ve yalnışlarını göreceğiz. Çünkü konunun oldu bitti bir konu olmadığı, siyasi, güvenlik ve ekonomik sorununun yanında aslında sosyolojik tarafını görmezden gelemeyiz.

En büyük tartışma konusuydu sığınmacı sorunu. Suriye’deki iç savaştan ülkemize sığınan Suriyelilerin ve Türkiye üzerindende Avrupa’ya giden Suriyeliler hakkında Türkiye AB ile anlaşmaya varmış oldu.

Türkiye’de muhalefet dışında iktidar partisi ve yanlıları bunu bir başarı olarak gördüler. AB’de en büyük sorunlarından biri olarak gördüğü bu sorunu çözmüş oldu kendince.

Türkiye , kendi toprakları üzerinden AB’ye gitmiş olan sığınmacıları Geri Kabul Antlaşması çerçevesinde geri alacak. Ama muhtaçlık ilkesiyle ülke içinde bulunan ve kamplarda yaşayan sığınmacılar arasından Aynı sayıda Suriyeli AB ülkelerine gönderilecek. Özellikle aynı sayıda olduğunu dile getirmek istiyorum. Haberlerden, Başbakan Davutoğlu’nun ağzında böyle duyduk.

AB ülkeleri Türkiye’den gidecekleri eğitim veyahut başka özelliklerine göre değil, muhtaçlık ilkesiyle seçeceklerini söylediler. Yani ‘hep eğitimlileri alıyorlar’ ,  söylemini boşa çıkaracak mı? Bunu da ileri dönemlerde göreceğiz.

AB, bunun yanında Türkiye’deki Suriyelile için 3+3 milyar Euro tutarında parasal yardım yapacak. Bu para  birçok tartışmalara neden oldu. Kayseri pazarlığı mı yapıldı, diye tartışmalar yaşandı.

Herşey bir yana AB ile Türkiye’nin iyi dönemde değilde, AB’nin zora girdiği, iç siyasi çalkantılar yaşadığı bir süreçte, Suriye’deki bu süreçte kendi canı yanmaya başlayınca, Türkiye ile anlaşmaya çalışması pekte samimi bir tutum değil.

Nisan veya Haziran ayında Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz gidecek olması, her ne kadar artı bir kazanç olarak önümüzde dursada, 3+3 milyar Euro her ne kadar Suriyelilerin Türkiye’deki koşullarını nispeten iyileştirecekse de sonrası için bir plan ve program yok.

İleride Suriyeliler ne olacak? 5 yılı dolduran Suriyelileri şuan için 3.000 kişiden söz ediliyor, kanun gereği vatandaşlığa kabul edilecek. Sonuçta kalıcı bir çözüm üretilemiyor.

Ve tüm bu sonuçta Türkiye’de sığınmacı sayısı artacak korkusu var. Şu andaki Suriyeli çocukların, güvenli ve sağlıklı ortamlarda büyümediği için, sürekli sokaklarda oldukları ve sokaktan yetiştikleri için ileri de asayiş problemlerinin nedenleri olabilirler.

Sosyolojik problemlerin öngörüsünü şuan için pek anlayamasakta önümüzdeki 5-10 yıl sonra bunlar ortaya çıkacaktır.

Avrupa bu konudan karlı çıkacak gibi. Bu konuda ciddi şekilde dezavantajlı konumdan daha çok avantajı elinde tutan konuma geçmiş oldu.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
3.DÜNYA SAVAŞI TEORİLERİ– PETROL VE PETROL FİYATLARI ÜZERİNDEN

PETROL VE PETROL FİYATLARI ÜZERİNDEN 3.DÜNYA SAVAŞI TEORİSİ Bir diğer durum ise, özellikle son dönemlerde ABD eksenli bir etki ile...

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI 5-6 yıla yakındır devam eden Suriye iç savaşı her geçen gün yeni bir siyasi gündemin ortasına...

TEMEL İKTİSAT TEORİLERİ

Temel İktisat Teorileri İktisat teorilerinin ortaya çıkışı Eski Yunanlılardan önceki çağlara kadar uzanır. Ancak bugünkü iktisadi düşüncelerin temelleri öncülüğünü Adam...

Kapat
ücretsiz ilan