Browse By

ANAYASA MAHKEMESİ VE GÜNCEL TARTIŞMALAR

ANAYASA MAHKEMESİ VE GÜNCEL TARTIŞMALAR

Öncelikle Anayasa mahkemesinin gerekli mi, değil mi bunu tartışmak lazım. Anayasa mahkemesi 1961 yılında Askeri Darbe sonrası kurulmuş, esasında bir statiko kurumudur. Anayasa mahkemesinin bir devlet için çokça gerekli olduğu tartışılır. Yalnız ne ile kıyaslayacağız onu anlatacağım.

Mesele nedir? Anayasa Mahkemesine karşı mıyız? Ya da biz Anayasa Mahkemesini işlevinden rahatsız mıyız?

Anayasa Mahkemesi, meclis tarafında çıkarılan kanunların, anayasaya aykırı olup olmadığını denetleyen bir kurumdur. Anayasa ise, devlet  ile vatandaşı arasında bir temel hak ve özgürlüklerin, devletin kuruluş felsefesinin, vatandaşa karşı görev ve sorumlulukları ile, vatandaşında devlete karşı sorumluluk ve görevlerini belirten, temel bir anlaşma, sözleşme metnidir.

Bir çok ülkede anayasa olmadığını esasında Anayasa mahkemesi de olmadığını biliyoruz. Bizim de yamalı bohçaya dönmüş bir anayasamız olduğu ve artık sivil bir anayasa yapılacağını biliyoruz. Ama özellikle geçen Erdem Gül ve Can Dündar konusunda Anayasa Mahkemesinin verdiği tahliye kararı sonrası gerek Cumhurbaşkanı gerekse diğer siyasilerin tepkisine ve eleştirisi almıştır.

Tartışılır bir konuma gelmesi aslında kabul edilmemesi gereken bir durumda olsa, kurumun kendisinin varlığının güçlü demokratik ülkede olmaması ve aslında da bizim gibi demokrasiyi tam olarak benimseyememiş toplumlarda gerekli olduğudur.

Sonuç olarak, Anayasa Mahkemesi ile de gerekli olan bir kurum olmamakla birlikte, bizim demokratik seviyemizi ve toplum olarak bu demokratik düşünce ortamımızı geliştirmedikçe Anayasa Mahkemesi ve benzeri üst denetleyici kurumlara gerek duyarız.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
SİYASİ PARTİLER NASIL KURULUR? SİYASİ PARTİLER YASASI

PARTİLERİN KURULMASI Siyasî partiler, milletvekili seçilme yeterliğine sahip en az otuz Türk vatandaşı tarafından kurulur. MADDE 8 - (Değişik 1....

MHP’DE SULAR KAYNIYOR

MHP’DE SULAR KAYNIYOR Milliyetçi Hareket Partisi’nde özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra parti içi muhalefet artmaya başlamıştı. Muhalefet olağanüstü kurultay çağrısnı...

ANALAR AĞLAMASIN

ANALAR AĞLAMASIN  20.12.2016 saat 00.00-01.30 Analar Ağlamasın. Çocuklar yetim kalmasın. Yuvalar yıkılmasın. Gönüller taşlaşmasın. İnsan merhametsizleşmesin. Diller yılan dili gibi...

Kapat
ücretsiz ilan