Browse By

AB’NİN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE PATLAMA VE BU PATLAMANIN OLASI ETKİLERİ

AB’NİN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE PATLAMA VE BU PATLAMANIN OLASI ETKİLERİ

brussels-airport-attackBugün Brüksel havalimanın da ve metrosunda patlamalar yaşandı. AB’nin başkenti Brüksel özellikle İŞİD terör örgütünün hedef noktası haline geldi.  Havaalanında ki saldırının bir intihar saldırısı olduğunu ve saldırıdan öncede silah seslerinin duyulduğunu öğrendik. Metrodaki saldırının şuan için nasıl olduğu kesinlik kazanmadı. Patlamalarda ilk belirlemelere göre 26 kişinin öldüğü açıklandı.

Özellikle metro patlaması AB resmi binalarının hemen yakınında , yani Brüksel’in tam ortasında yaşandı. Brüksel’de de güvenlik uzmanlarının özellikle Shcengen’den kaynaklanan sebepler ile güvenlik zafiyetlerinin olduğunu ortaya çıkardı.

Paris saldırısını organize eden İŞİD militanının Brüksel’e kaçtığını duymuştuk. Pekçok istihbarat kaynaklarının İŞİD özellikle Avrupa’dan bir intikam saldırısı silsilesine başlayacağı tahmin edilmekteydi.

İŞİD kendine yönelik oluşturulan Uluslar arası kaolisyona karşı bir saldırısı olacağı bekleniyordu. İŞİD bu saldırısı ile Avrupa’da Charlie Hebdo ve Paris saldırılarından sonra bir gövde gösterisi yaptı. Halkı paniğe ve korku algısını yaratmak için çok ciddi ve örgütlü bir saldırı yapıldı.

Bu saldırının bundan sonra ki dönem için bir yol ayrımı olacağı kesin. Özellikle mevcut sığınmacı tartışmalarını gündemde iken, Türkiye’nin AB ile anlaşmasının nasıl ve ne şekilde devam ettirelecekği merak konusu oldu.

Türkye vatandaşlarına vizesiz Avrupa  sözünün bu saldırılardan sonra izin verilip verilmeyeceği ne olacağını göreceğiz.

Bunun yanında Suriye ve Ortadoğu’daki terör ve bataklığa arkasına dönen Avrupa, terörü kendi burnunun dibinde görünce bir duyarlılık oluşturabilecek. Yalnız, Avrupa bu saldırılar ile güvenlikçi politikalarını artırarak, dünyaya karşı daha kapalı bir duruma gelmesi, dünyayı ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan etkileyebilecek konumdadır.

Keza bu saldırılardan sonra Avrupa  Halklarıda , İŞİD üzerinden İslam ve özelliklede Doğu Medeniyetine karşı bir kin ve öfke duygularının artacağından korkuluyor. Belçika’da dahil Avrupa’nın hemen hemen her ülkesi ve kentinde Suriyeli sığınmacı ve Müslüman insanlar bulunmakta. Bunun yanında milliyetçilik ideolojisinin yükselişte olduğu ve bunun siyasi sonuçlarınında özellikle son seçimlerde (her ülkede) görmekteyiz. Bu Avrupa’da bir İslam ve Doğu medeniyetlerine karşı kin ve nefrete sürükleyebilir.

Zaten hali hazırdaki İŞİD bu kin ve nefretten, ekonomik olumsuzluklar ve siyasi olumsuzluklardan kaynaklanan sebepler ile taban ve sempatizan kazanmakta. Dolayısıya İŞİD’de Avrupa’da İslam ve Doğu karşıtlığının oluşmasını isteyen eylemleri gerçekleştirmekte.

Sonuç olarak, bu patlama ile birlikte yeni bir döneme gireleceği kesin. AB’nin güçlü ve mureffeh algısı  bu tarz saldırılarla yıkılmaya başlayabilir. Schengen ve AB çatırdayabilir. Ve aslında 18-19 Martta Türkiye ile AB’nin anlaşmış olduğu konuların ve mutabakatın gerçekleştirelebileceği soru işaretleri ile dolu oldu. Bu özellikle Ortadoğu’ya yakın olan ve Ortadoğu ile sosyal, kültürel ve dini anlamda yakın olan Türkiye ile AB’nin ilişkilerini özellikle de iç siyasi çekişmelerden dolayı sekteye uğrayacağı kesin.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRI

KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRI Kılıçdaroğlu, Doğu Karadeniz turu kapsamında Artvin,Ardahan bölgesine gitmişti. Partili belediyelerin açılış törenlerine katılmak için programa katılmış daha...

SOSYAL SORUMLULUĞUN TOMLUMSAL ROLÜ VE ÖĞRENMEDEKİ ETKİSİ

İsmi ilk duyulduğundan bu yana çok çeşitli şekillerde, farklı ortamlarda ve şartlarda karşımıza çıkan sosyal sorumluluk kavramına bir diğer yönüyle...

YENİ BAŞKANLA BORSA İSTENİLEN SEVİYEDE

YENİ BAŞKANLA BORSA İSTENİLEN SEVİYEDE 20 Mayıs’da Erdem Başçı’nın görev süresinin dolmasıyla yerine gelen Merkez Bankası içinden, Merkez bankasının belleğini...

Kapat
ücretsiz ilan