Browse By

ABD – İRAN YAKINLAŞMASI KİMİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK?

ABD – İRAN YAKINLAŞMASI KİMİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK?

İran özellikle Ahmedi Nejad döneminden sonra bir normalleşme ve dünyaya entegre olma durumu hızlandı. Nükleer silahlar konusunda ABD ile anlaşmaya varararak, 2014 yılında bu yana yakınlaşmalar başladı.

İran’ın nükleer silahlar konusunda anlaşmaya varması ve İran’a uygulanan ambargoların kaldırılması sonucunda tüm Avrupa ve ABD’nin yeni Pazar açısında İran’a yakın olmak için hemen her türlü iletişim ağlarını sağlamaya çalışıyorlar.

Çünkü İran’ın ticaret ve yeni Pazar olmasında ve bloke edilen yaklaşık 40-50 Milyar Dolarlık bir parasınında kullanıma girmesiyle, gözde bir Pazar piyasası olacak.

Dolayısıyla da İran ile ABD arasına ilişkiler ciddi şekilde gelişti. Esasında İran, Avrupa ve ABD ile birlikte birçok ülke tarafından, en iyi ilişkilerin kurulması gereken ülke konumuna geldi. Tabi İran’ın siyasal, ekonomik açından ön plana çıkmasıyla Suudi Arabistan ile ilişkilerde büyük sıkıntılar oldu. Bir taraf Sunni geleneğin önderi, diğeri ise Şia geleneğinin temsilcisi.

Bu durum özellikle de Yemen’de bir savaş eşiğine kadar geldi. Ama İran’ın, Suudi Arabistan’ı biraz daha geri plana atarak öne çıkmayı başardı. ABD ise şuanda İran’ın geçmişini araştırmakla, ambargo dönemlerini araştırmakla işe başladı.

Ruhani’nin başlattığı Ahmedi Nejad döneminde yapılan olayları ortaya çıkarmak, ambargoları delenleri ortaya çıkarmak için kapsamlı çalışmaya başladı. Dolayısıyla Ahmedi Nejad döneminde yıldızı parlayan ve ambargoyu delerek, uluslar arası bir kara para aklama ağı kuran Babek Zencani’yi , devletin parasına el koymak ve yolsuzluk yapmak suçlarında dolayı yakanalıp, idam cezası verildi.

Türkiye dahil pek çok ülkede de Babek Zencani ile bağları olduğu düşünülen kişilerin peşine düşülüp, İran’ın parasını zimmetine geçiren yada hali hazırda zaten bu ticaretin yapılması yani İran’a ambargo uygulanırken, bir kara para aklama düzeni, ağı kurularak, uluslar arası suç işlendiğinde, İran ve ABD bir suçlu bulma avına çıktı.

Burada ABD’nin olayı benimsemesi,  bir taşta 5-6 kuş vurmak içindir. Birincisi, ABD’de geçen hafta tutuklanan bir şahısın aynı zamanda Babek Zencani’nin ortağı olduğu, bu şahısın Türkiye’de yüksek ölçekte ticaret yaparak, şüpheli faaliyetleri nedeniyle araştırılmaya başlandı. Bu durum pek çok ülkeyi sıkıntıya sokması beklenirken, aslında olayın nasıl evrileceği merak konusu. Kim ve nasıl şekilde konuşacak , olay nereye kadar uzayacak şimdilik bilinmez ama  şimdiden bu durum hem ABD’nin eline bir koz ve avantaj, hem de İran’da Ruhani yönetimini güçlendirecek, eski yönetimin tüm izlerini silecek.

Şu anda İran Ortadoğu’da ABD’nin yeni ortağı ve model ortağı olma yolunda. Ticari ilişkilerini  ve İran’ın yakım geçmişteki illegal faaliyetlerini temize çıkararak, suç ve suçluları bularak bir yeni düzen oluşturmaya çalışıyorlar.

Teori konusu şudur ki; ABD hiçbir zaman direk Rusya ile karşı karşı gelmeyi istememekle birlikte, Suriye üzerinde İran ve Rusya’nın istediği yönde haraket etmek zorunda kalmaktadır. Ama gelecek için yaptığı planlamalarda her dönem olan Rusya ile İran ilişkilerini azaltmak ve Rusya’yı yalnızlaştırma çabasıdır. Bu yalnızlaşma durumuna Rus-Türk ilişkilerinin de ciddi şekilde bozulmasını da ekleyebiliriz.

Çünkü Rusya Oratadoğu’da ki emellerini gerçekleştirme gücü ABD’de daha fazlalaşmaya başlamıştı. Merkez Irak hükümetini İran vasıtasıyla yanına çekmeyi başarmıştı. Esad’a destek vererek yönetimde kalmasını sağlamaya çalışıyor. Aynı şekilde İranla pek çok konuda emelleri çakışıyor. Bir sorun var sadece oda petrol fiyatlarının ABD eliyle düşürülmesiydi.

Sonuç olarak, yeni düzenin kurulmasında ABD, Ortadoğu’da güçlenen bir Rusya’nın hatta çok çok güçlenecek Rusya’nın olmasında rahatsız. Dolayısıyla yeni düzende eksen, İran’a doğru kaydı.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
ANAYASA’DAKİ TEMEL HAK VE HÜRRİYETLER

Kişisel Haklar -Kişi Dokunulmazlığı (Yaşama Hakkı, İşkence Yasağı, Vücut Bütünlüğünün Korunması – Md.17) -Zorla Çalıştırma Yasağı (Md. 18) -Kişi Hürriyeti...

DEVRİK LİDER – MUAMMER KADDAFİ

DEVRİK LİDER- MUAMMER KADDAFİ Kimine göre bir diktatör, kimine göre ise Kuzey Afrika gibi bir bölgede kendi halkı ve devleti...

PELİKANLAR ÇOK YALNIZ

PELİKANLAR ÇOK YALNIZ Pelikanlar artık çok yalnız sanırım. Pelikan bir kuş turudur. Her yerde göremezsiniz. Ama dünyanın her bölgesinde yaşayabilen,...

Kapat
ücretsiz ilan