Browse By

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI

ABD İLE RUSYA ANLAŞTI

5-6 yıla yakındır devam eden Suriye iç savaşı her geçen gün yeni bir siyasi gündemin ortasına oturuyor. Her türlü açıdan dünya gündeminin en önemli maddelerinde biri olma durumunu koruyor.

Türkiye ise, pasif bir politikatan sonra olarak gerçekleştirilen ve halen devam eden Fırat Kalkanı operasyonu ile daha çok aktif olmaya başladı.

Suriye meselesinde karşıt taraf olan devletler, belli oranlarda ulaşı zeminini buldular. Rusya, Esad ve  Esad’a yakın çevreyi destekler iken ,ABD ilk zamanlar buna karşı idi. Son yıllarda ise, bu politikasında döndü ve Esad’lı geçişi destekler durumuna geldi.

Türkiye ise Esad’sız bir Suriye isterken ve pasifize olmuşken, ABD’nin YGP ile birlikteliği ortaya çıkınca Türkiye için yeni bir tehdit unsuruda ortaya çıktı. YPG, Kuzey Suriye’yi elde edip, elindeki toprakları bırakmaz iken, Türkiye diğer taraftan yine sınırda duran İŞİD unsurları ile uğraşmak zorunda kalıyordu.

Savaş tüm hızıyla devam etti. YPG-PYD güçleri Menbiçi aldı. Cerablus’a doğru giderek, sınırı tehdit etmeye çalışacaktı. Sonuç olarak bu karğaşa ve kaos ortamı devam ederken, yeni adımlar geldi. Özellikle G-20 toplantısının dünya için yeni bir rahatlatma dönemi ortaya çıkardığını düşünüyorum.

Bu pozitif hava ile, Rusya ile ABD artık tahammül sınırlarını aşan, bir toplumu , ülkeyi komple yok eden bu savaşı bitirmek ve İŞİD ile daha etkin mücadele edebilmek için, Kurban Bayramı boyunca 7 günlük bir ateşkes ilan etti. Bu da önemli bir gelişmenin olduğunu belirtmem gerekir.

Bu ateşkes tabiki savaşı bitirmeyecek ama iki süper gücün bir araya gelmesini ve bu içsavaşı, çok yönü ve tarafı olan bu savaşı bitirmek adına bir adım atması bile değerlidir.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KİMLİK SORUNU VARDI ODA ÇALINDI

KİMLİK SORUNU VARDI ODA ÇALINDI Türkiye yıllarca kimlik sorunlarıyla boğuştu. Alevi, Sunni, Kürt-Türk, Dindar-Laik , Milliyetçi-Solcu ve daha bir çok...

SİYASİ TEORİLER-AVRUPA BİRLİĞİNİN GELECEĞİ

SİYASİ TEORİLER-AVRUPA BİRLİĞİNİN GELECEĞİ Avrupa, eski ve insan popülasyonunun her zaman yüksek olduğu bir kıtadır. Bir çok farklı medeniyet kurulmasına...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: ERZURUM KONGRESİ

Erzurum Kongresi Doğu İlleri Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti tarafından düzenlenmiş bölgesel bir kongredir. Kongrenin düzenlenmesine Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti de yardım...

Kapat
ücretsiz ilan