Browse By

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ – DONALD TRUMP BAŞKAN OLURSA

640_0be14069578e6e361ea7b7d35bb75521ABD gelecek sene yapılacak seçimlere doğru gidilirken, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ön seçimler ile adaylarını belirlemeye çalışıyorlar. Cumhuriyetçilerin en büyük adayı şuanda ezici çoğunlukla Donald Trump.

Donald Trump  bir iş adamı ve emlak milyarderi. Milliyetçi, göçmen karşıtı söylemleri ile  dünyanın pek çok kesiminden ve ülke içinden tepkiler almakta. Göçmen sorunlarının arttığı şu günlerde sadece Suriyeli göçmenlere karşı değilde, Müslümanların ABD’ye girişinin engellenmesi ve Müslüman karşıtlığına kadar götürdü.

En son olarakta ABD’nin Meksika sınırına duvar örerek, Mesika ve Güney Amerika’dan gelenleri engellemek, siyah karşıtlığı ve Güney Amerika karşıtlığına başladı. Bu ABD içinden de büyük tepkilere neden oldu.

Trump’ın bu denli popüler olması, Amerikan Milliyetçiliğinin artmasına, ABD’nin özellikle kırsal ve geneleksel yaşam tarzını benimseyen Teksas başta olmak üzere pek çok eyalette ezici üstünlükle ön seçimleri sürdürüyor. Bunda Cumhuriyetçi  diğer adayların daha zayıf olması, Trump’ın favori olmasını sağlıyor. Tüm bunların yanında ekonomik gücünü de kullanıyor.

Trump’ın söylemleri toplumda bir karşılık bulsada ABD içinde tepki çekte de aslında dünyanın geri kalanında da bir  endişe ve korku iklimi ortaya çıkardı. Trump başkan olursa ne olacak?  Pek çok siyaset bilimcinin Trump’ın söylemlerinden ve eylemlerinden dolayı kesinlikle başkan olmamasında yana duruyor. Hillary Clinton’u destekleyenlerin sayısı daha fazla.

Peki bu teori yazımızın sonuna doğru olacak şeyleri ortaya koyalım. Eğer Trump ABD başkanı olursa ne olur? Dünya siyaseti yeni bir dönememi girecek? Bir dinler arası savaş mı çıkar? Mülteciler konusunda ki tavrı nedeniyle bu sorunun daha da derinleşeceğini mi göreceğiz? AB ile ABD’nin arası daha da mı açılacak?

Tüm bu soruların cevabı, bizi ürkütse de gerçektende Trump’ın başkan olması sonucunda bu soruların gündeme geleceği ve cevaplarının bizi ürküteceği kesin.

TRUMP’IN BAŞKAN OLMASI HALİNDE;

SİYASİ TEORİLER

  1. ABD içinde ve Amerika kıtasında toplumlar, farklı ırklar ve özelliklede beyazlar ile siyahlar, beyazlar ile Güney Amerikalılar arasında çatışmalar başlayabilir. ABD, Ortadoğu ve İslam dünyasına karşı ilişkilerini en alt seviyesinde tutacak. Trump’ın Müslüman karşıtlığı üzerinden yapacağı siyaset dünyayı yeni krizlere götürecek düzeye gelebilir.  Tüm bunlar ele alındığında Trump ABD’si bu rijitliği ile yeni Irak ve Afganistanlar yaratabilir. Dünya barışına katkısı olmayabilir. Yeni dünyanın en büyük sıkıntısı Milliyetçilik akımlarının (Aşırı milliyetçilerin) siyasette etkin olmalarıdır. Etnik ve Dinler arası çatışmalarına ortam hazırlayan durumdur bu durum. Avrupa’da da zaten yükseldiğini biliyoruz. ABD’de de Trump’ın başkan olması, diğer tüm Avrupa ülkelerinde de aşırı Milliyetçilerin ön plana çıkması ve iktidara gelmesini sağlayabilir ve AB’nin dağılma sürecini hızlandırabilir.

 

 

  1. Trump’ın başkan olmasını sonucunun diğer ve daha iyimser teorisi de şu olabilir. Trump, geleneksel ve milliyetçi tutumları, ABD’nin kendi kendine yeterli durumunu göz önüne alarak, Trump’la birlikte içine kapanacak bir ABD’de göre biliriz.  Trump, söylem ve eylemleriyle politikasını ülke ve kıta içi sorunlarına yöneleceğini, dış dünyayla ve özellikle de İslam Ülkelerine karşı ilişkileri tamamen ortadan kaldırarak pasivize olmuş bir ABD görebiliriz. Bu teorinin geçerliğini zor gözüküyor. Çünkü ABD, İngiltere gibi ülkelerin uzun dönemli ve sistematik hedefleri olan ülkelerdir. ABD’de başkanlarda değişse veyahut başka partiden bir başkanda gelse, temel ABD hedef ve siyasetinden çok fazla ayrılamaz. Bu tarih boyunca böyle oldu ve olacak. Bunun için Trump’ta gelse, mesela ABD’nin Ortadoğuda ki emellerinden vazgeçemez. Ama politik bu değişikliğin ABD’nin bu politikalarını uygulamaya çalışırken, daha güçsüz ve en öncelikli konuma gelmez.

 

Bu teorilerin başkanlık seçimi sonucu cevabını alacağız. Trump büyük bir ihtimal ile Cumhuriyetçilerin Başkan adayı olarak seçimlere girecek. Ama Demokratlar arasında ise tam bir burun buruna yarış başladı. Hillary Clinton ve Bruney Sander arasında gidip geliyor. Ama Sanders’in aday olması durumunda Trump bir adım başkanlık için önce olacak. Çünkü Sanders’in sosyalizm ideolojisiyle hareket ediyor olması, Trump’a karşı pek şansının olacağını söylemek zor oluyor.

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KOPENHAG KRİTERLERİ

Kopenhag Kriterleri 22 Haziran 1993 tarihinde yapılan Kopenhag Zirvesi'nde, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği'nin genişlemesinin Merkezi Doğu Avrupa Ülkelerini kapsayacağını kabul...

KENTLEŞME POLİTİKASI TEMEL KAVRAMLAR

Kentleşme Politikası Temel Kavramlar   1.Kentleşme Nedir? Bir nüfus birikimi sürecidir.Sanayileşme ve ekonomik faaliyetlerin geliştiği ve gerçekleşmekte olan yerlere genel...

DİNİ FUNDAMENTALİZM VE TERÖR

DİNİ FUNDAMENTALİZM VE TERÖR Dünyayı saran terör saldırılarının olduğu şu günlerde, terörün niteliğine baktığımız zaman, dini nedenler ile yapıldıkları, mevzu...

Kapat
ücretsiz ilan