Browse By

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ 2 –BERNİE SANDERS, ABD VE SOSYALİZM

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ 2 –BRUNEY SANDERS, ABD VE SOSYALİZM

Kapitalizmin başkenti olan ABD’de sosyalist bir başkan adayı nasıl olur?

MTI5ODcyMjQ1NDQ2MjA5NTA2Kendisi sosyalistim diyor, bununla oy topluyor, işin ilginç tarafı ise şuan için iddialı olan Hillary Clinton’la başbaşa gidiyor.  Sanders değişik bir isim. Zaten ABD başkan adayı olacak kadar cesareti, riski göze alan adam, normal bir insan olamaz.

Sanders, ABD’de sosyalist bir bakış açısıyla Başkan olması siyasi ve ekonomik düzlemde büyük bir değişim yapacak.  Sanders’in başkanlık ihtimali hiçte uzak bir durum değil. Ön seçimlerin devam ettiği şu günlerde Hillary Clinton , Demokratların adayı olarak Sanders’la arayı açmışken, özellikle Washington ön seçimlerinde Sanders bölgesel olarak fark atarak, Clinton ile arayı kapatıp, oy oranlarını baş başa getirdi.

74 yaşında ve Vermont senatörü olan Sanders, uzun süre ABD kongresinde en uzun süre bağımsız görev yapmıştır. Demokratik sosyaliszm ideolojisi ile hareket eden Sanders özellikle İskandinavya ekonomik modelini benimsemiştir. Yani günümüzde tam anlamıyla İsveç sosyal devlet anlayışını ABD’de uygulamaya çalışacaktır eğer Başkan olursa.

Bu modelin ABD’de 330 Milyon’a yaklaşan nüfusu ve yüksek düzeyde göçmenlerin olduğu bu ülkede bu modelin işletilip, işletilemeyeceği ayrı bir tartışma ve araştırma konusu olur. Ama hedeflediği şey, toplum tarafından benimsenecek ve oy verilebilecek bir politika. Çünkü ABD ‘de temel sigorta güvenliğini, sosyal güvenlik politikaları çok serttir. Eğer paranız yoksa hastaneye gidemezsiniz. Ölseniz bile sizin sağlık hizmetini almanız çok zor.

Bernie_Sanders_(20033841412_24d8796e44_c0)

Sonuç olarak aslında Bernie Sanders’in seçilme ihtimali çok düşükte durumda bile olmasına rağmen izlediği politika ve vaatler ile insanların sempatisini kazandılar.

Bernie Sanders , ABD’nin şuanki ekonomik durumundan tutunda, siyah-beyaz çatışmalarının zaman zaman alevlendiği günlerde, gelir adaletsizliliğin derinleştiği günlerde bu söylemlerin elbette bir karşılığı olacaktır.

Teorimize gelirsek, Bernie Sanders’in başkan olması durumunda, muhtemel dış politika’da ciddi değişiklikler olabilir. Özellikle Güney Amerika’da Küba, Venezuella gibi ülkelerle ciddi ilişkiler geliştirilebilir.

İslam dünyası ile ilişkilerin düzeltilmesi, işgal zihniyetinin yumuşaması adımları atılabilir. Bernie Sanders’in  başkan olmasıyla Siyah-Beyaz çatışmasının en azından minimize edilmesi, Siyahların polis kurşunlarıyla ölmesinin önlenebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü Sanders’in başkan olması, ABD’de bir zihniyet değişikliği yapabilir.

 

Aynı Trump’ın başkan olmasıyla olayın nasıl evrileceğini öngördüğümüz gibi, Sanders’in başkan olmasının az çok nereye evrileceğini görebiliriz. Ama bu çıkarım sadece şuanki söylemleri üzerinden giderek ortaya çıkardığımız birer öngörüdür. Her zaman söylenen gibi ABD’nin belli bir politikalarının hiçbir zaman , hangi görüşte olursa olsun, hangi başkan gelirse gelsin değişmeyeceği de aşikardır.

Yalnız, demokrat bir sosyalistin ABD’ye başkan olması, Siyah Obama’nın başkan olması gibi ilginç, ironik ve aslında da biraz da sıradışı bir durumdur.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: TEŞKİLAT-I ESASİ

Teşkilatı Esasiye TBMM açıldığı zaman çalışmalarını almış olduğu kararlar doğrultusunda sürdürmüştür. Ancak zamanla meclisin yapısına uygun bir anayasa ihtiyacı ortaya...

KAMU YÖNETİMİ VE SİYASET BİLİMİ ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER

KAMU YÖNETİMİ ve TÜREV BÖLÜMLERİNİN MEZUNLARI NE İŞ YAPAR? NEREDE İSTİHDAM EDİLİR? BU BÖLÜMLERİ OKUYACAKLARIN BAŞARILI OLMASI İÇİN NE YAPMALARI...

YENİ ANAYASA TEKLİFİ

AK Parti ile MHP'nin beraberce çalışıp, ortaya çıkardıkları 21.maddelik Yeni Anayasa ortaya çıktı. 21 maddeden oluşan bu paket, daha çok...

Kapat
ücretsiz ilan