Browse By

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ- HİLARY CLİNTON BAŞKAN OLURSA

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ- HİLLARY CLİNTON BAŞKAN OLURSA

Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanını seçecek. Uzun süredirde ön seçimler yapılmakta.

Belki  hiçbir Başkanlık seçimi bu kadar magazinsel temelde gelişmedi. Güçlü adayların hepsinin bir yönden bir magazinsel tarafı bulunmakta. Ve şu bir gerçekki, eğer Hillary Clinton değilde, Trump yada Sanders olması halinde olağandışı bir başkan seçilmiş olacak.

Ama bu adaylara bakarsak, içlerinde ABD başkanlığını normal düzeyde karşılayabilecek, şimdiye kadarki söylem ve düşünceleriyle baktığımızda  Clinton en normal aday.

Clinton normal bir aday dedik. Çünkü, aşırı söylemleri yok. Mesela Trump, göçmen ve Müslüman karşıtlığını net bir şekilde ortaya koyuyor. ‘Müslümanlar geçici olarak ABD’ye gimesin’ , diyor. Sanders’da kapitalizmin başkenttinde , Emperyalizmin en büyüğü olan bir ülkede ben bir sosyalist demokratım, sosyalistim diye biliyor.

Ama Clinton baktığımızda, şu an için çokta güçlü bir pozisyonda değil. Sanders’la arasırı bir türlü açamadı. Evet bir adım önde ama, Cumhuriyetçilerdeki gibi açık ara bir fark yok.

Trump, Cumhuriyetçilerin adayı olacağı kesin. Demokratlarda ise, durum bu kadar net değil.

ABD seçmeni macera aramaz, riske girmeyi düşünmez ise, oy vereceği tek aday Clinton’dur. Çünkü Clinton’un başkan olması, en basitinde şu anda Başkan olan Obama’dan çok farklı harekat edeceğini düşünmek yanlış olur. Obama’nın Dış işleri bakını olan Hillary Clinton, aslında 2009-2013  arasında bir başkanlık stajerliği yapmıştı.

Hillart Clinton Eski Eşi ABD Eski Başkanlarından Bill Clintonla birlikte

Bir diğer konusu ise, Bill Clinton’un eşi olması. Hem bir başkan yardımcılığı  yapmışken, hemde daha öncede de bir başkanın karısıydı.

Teorimiz şu ki, Hillary’nin başkan olması aslında beklenen ve istenen bir şey.   Hillary , diğer adaylara göre daha elle tutulacak, eğer bir değişmeyen ABD politikası var ise ve bu kim gelirse gelsin değişmez durumu var ise, işte Hillary bu yapı için daha kolay ve makul bir başkan olur.

ABD politikalarında pek değişiklik olmaz. Ne dış politikasında ne de iç politikasında. Özellikle de Doğu ülkeleri, İslam ülkeleri, Demokratlar ile daha iyi anlaşan bir durum var. Bu bir fırsat olabilir.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
SİYASİ PARTİLER NASIL KURULUR? SİYASİ PARTİLER YASASI

PARTİLERİN KURULMASI Siyasî partiler, milletvekili seçilme yeterliğine sahip en az otuz Türk vatandaşı tarafından kurulur. MADDE 8 - (Değişik 1....

ERMENİSTAN İLE AZERBAYCAN SAVAŞIN EŞİĞİNDE

ERMENİSTAN İLE AZERBAYCAN SAVAŞIN EŞİĞİNDE Dağlık Karabağ sorunun Ermenistan ile Azerbaycan arasında uzun süredir bir kriz ortamı oluşturduğunu biliyorduk. Son...

MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?

  MERAL AKŞENER BAŞARILI BİR GENEL BAŞKAN OLUR MU?   Refah-Yol hükümetinde İç İşleri Bakanlığı yapmış, özelliklede muhafazakar- milliyetçiler için...

Kapat
ücretsiz ilan