Browse By

3.DÜNYA SAVAŞI TEORİLERİ– PETROL VE PETROL FİYATLARI ÜZERİNDEN

PETROL VE PETROL FİYATLARI ÜZERİNDEN 3.DÜNYA SAVAŞI TEORİSİ

Bir diğer durum ise, özellikle son dönemlerde ABD eksenli bir etki ile benzin fiyatlarının aşırı şekilde düşmesinin bir savaş ortamını ortaya çıkabileceğini ortaya koyabiliriz.

Petrolün varil fiyatını baz alırsak son 3 yılda %70 oranında bir düşüş olduğu ortada. Bu dünya düzenini yeniden şekillendirecek bir ekonomik savaşın ortaya koyduğu tablo olduğu belirtmemiz gerekir. Özellikle Rusya’nın son zamanlarda ki gerek Ukrayna krizi başta olmak üzere Ortadoğu’daki hedef ve idealleriyle birlikte Şangay 5’li ile ABD ve diğer devletlere karşı büyük bir güç oluşturdu.

Bunu ortadan kaldırmak ve bir bu gücü törpülemek için, Rusya ekonominin en büyük geliri olan Petrolün fiyatını olabildiğince aşağı çekerek, Rusya’nın gelirlerini azaltmak ve özellikle de Ortadoğu’daki petrol kaynakları üzerinde ki emellerini gerçekleştirmesinin önüne geçmektir.

Bu durum başlı başına başlayacak olan aslında başlamış olan bir ekonomik savaşın ipuçlarını bize göstermektedir. Rusya, Ruble’de yaşanan müthiş değer kaybı ile petrolünde düşmesiyle bir ekonomik krize sürüklenirken, saldırganlığının artması da çok doğal gözüküyor. Ukrayna ve Kırımı işgali de buna bir diğer örnek.

Rusya, kendi durumuna bir yönüyle benzeyen Esad’ı muhafaza etmeye devam ederek, uluslar arası arena da kendini bir pozisyona oturtuyor. Ama Rusya’nın yanında Suudi Arabistan, Katar ve Venezuella gibi ülkelerinde bu petrol fiyatları ile ekonomik sıkıntılar yaşayıp, kendi kabuklarına çekilecekleri gerçektir. ABD bu  petrol fiyatları ile adeta bir taşla 3-5 kul vuruyor.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
AB’NİN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE PATLAMA VE BU PATLAMANIN OLASI ETKİLERİ

AB’NİN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE PATLAMA VE BU PATLAMANIN OLASI ETKİLERİ Bugün Brüksel havalimanın da ve metrosunda patlamalar yaşandı. AB’nin başkenti Brüksel...

SİYASİ USLUPTA SORUNLAR VAR

SİYASİ USLUPTA SORUNLAR VAR Siyasi üslupta sorunlar. Bir çok açıdan değerlendirirsek, gündemsel tartışmalara takılıp kalmazsak, siyasetin genel sorunu üslup problemi....

PTT ONLİNE BANKACILIK

Ptt Online Bankacılık Bankacılık işlemlerinizde artık PTT yanınızda. Eskiden PTT üzerinden yapamadığınız online bankacılık işlemlerini de artık PTT üzerinden yapmanız...

Kapat
ücretsiz ilan