Browse By

3.DÜNYA SAVAŞI TEORİLERİ–AVRUPA TOPLUMLARI ARASINDA MEYDANA GELEN EKONOMİK KRİZLER VE BU KRİZLER NETİCESİ OLUŞACAK PRESTİJ SAVAŞLARI

3.DÜNYA SAVAŞI TEORİLERİ–AVRUPA TOPLUMLARI ARASINDA MEYDANA GELEN EKONOMİK KRİZLER VE BU KRİZLER NETİCESİ OLUŞACAK PRESTİJ SAVAŞLARI

3.Dünya savaşı teorileri arasında son değineceğimiz teori ise Avrupa Toplumları arasında meydana gelen ekonomik krizler ve bu krizlerin neticesinde oluşacak prestij savaşlarıdır.

Bu savaşlar aslında bir dünya savaşı olmayadabilir. Yalnız etkisi tüm dünyayı etkileyebileceğinden bu kategoriye koyma düşüncesindeyiz. Tüm dünyayı etkileyebilecek öngörümüz ise, Avrupa’nın nerdeyse tüm dünyadan İthalat-İhracaat yaptığını, bir çok ülkeyi yardım ve destekler ile ayakta tutmaya çalıştığı, 30’a yakın gelişmiş ülkenin kendi arasında bir çatışmanın açıkca tüm dünyayı gerek ekonomik, gerek siyasi açıdan etkileyecektir.

Avrupa’da çıkacak Prestij Savaşları ne demektir? Prestij, ben merkezli bir düşüncenin ortaya çıkardığı bir durumdur. Avrupa ülkelerinin, herkes bilmektedir ki kendi çıkar ve menfaatleri dışında başka hiçbir durum ve olayları görmezden geldikleri bilinen bir gerçektir.

Son olarak Suriyeli mültecilere karşı nerdeyse tüm sınırlarını kapatarak, insanlık dışı uygulamaları ve Türkiye ile pazarlığa girip bir para karşılığında mültecileri istemedikleri son yaşanan olaylar arasında.

Avrupa son 250 yıldır ekonomik ve sosyal açıdan diğer tüm toplumlarda önde ve refah düzeyi yüksek bir konumdadır. Aynı zamanda özellikle de son zamanlarda da bozulan bir ekonominin olduğunu biliyoruz. Gelir dağılımında ki adaletsizliğin artması, genç nüfusun olmaması, özellikle de üreten bir ekonomiden tüketen bir ekonomiye geçilmeye başlaması ve önüne geçilememesi nedenlerinden dolayı ekonomi bozulmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı da Avrupa kıtasında ki hemen her ülkede düşük gelirli sınıflar arasında milliyetçilik akımına destek hızla artmaktadır. Biz bu durumu daha önce 1.Dünya Savaşı ile 2.dünya savaşı arasında görmüştük. Yani Avrupa’nın şu andaki durumu 2.dünya savaşı öncesi Avrupa kıtasının içinde bulunduğu duruma benzemektedir.

Dünya’da oluşabilecek olayları görmezden gelme gibi bir lüksünüz yok artık. Özellikle küreselleşen dünyanın herhangi bir yerinde olacak bir olumsuz durumun o ülke ile ilişkilerinin olduğu, sadece devlet arası değil, sivil kişilerin, iş adamlarının yada göç edenlerin ilişkileri itibariyle, etkisini yansıdığını görüyoruz. 2.Dünya savaşından sonra Avrupa, birkaç terör saldırısı dışında çokta şiddetli olumsuz durumlar ile karşılaşmadı.

Bu konu da özellikle Ortadoğu ülkeleri daha tecrübeli Avrupa’dan. Dolayısıyla orada ortaya çıkacak bir toplumsal tekpinin, iyi bir şekilde yönetilebileceği de şüpheli. Avrupa, yoksulluk, açlık, siyasi kriz ve otorite boşluğunu pek görmediği için, tecrübesiz.

Gerek göçmenler sorunu, gerekse ülkelerde ki aşırı milliyetçilerin toplumları kışkırtması, geçmişlerinde kan ve vahşet olan bir bölge de bir savaşa neden olabilir teorisini öne sürüyoruz.

Yukarıda dediğimiz gibi bu teori kapsamında ortaya çıkabilecek bir savaşın bölgesel olacağını ama etkisinin tüm dünyaya yayılacağının (ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan) söyleyebiliriz.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
HİTLER VE ÖLDÜREN KARİZMA

HİTLER VE ÖLDÜREN KARİZMA Hitler, İnsanoğlunun görebileceği en kaddar, en vahşi lideriydi. Faşizm, en güçlü uygulayıcılarından biri olmuş, 12 yıl...

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: BÜYÜK TAARUZ

26 Ağustos – 18 Eylül 1922 Sakarya zaferinden sonra yapılan müzakerelerde barışçı yollardan kurtuluşu sağlamanın mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle...

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ

KİLİS’İN PSİKOLOJİSİ Son 15 gündür 5, 6 Olay yaşandı. Sınırın diğer tarafından Kilis’e katyuşa füzeleri atılmakta ve bu saldırılarda çok...

Kapat
ücretsiz ilan