Browse By

SİYASİ TEORİLER-AVRUPA BİRLİĞİNİN GELECEĞİ

SİYASİ TEORİLER-AVRUPA BİRLİĞİNİN GELECEĞİ

Avrupa, eski ve insan popülasyonunun her zaman yüksek olduğu bir kıtadır. Bir çok farklı medeniyet kurulmasına rağmen, aslında şuanda ki yaşayan halkları bile , aynı ırksal yada yakın ırksal kökenden gelmektedir.

Avrupa, Coğrafi Keşifler ile birlikte atağa geçip, Doğu medeniyetini geride bırakarak, dünyanın geri kalanını sömürmüş, Sanayi devrimiyle birlikte bu inanılmaz derecede artmıştır.

Doğu-Batı gerilimi de işte böyle olmuştur. Bilimsel, akademik, demokratik ortamını ticaret, kentleşme ve sınıfsal çatışmaları sonucunda demokratik açıdan kendini geliştiren Avrupa, bunun yanında tarihte 2 büyük savaşa neden olmuştur.

Avrupa’nın tüm bu gelişmişliğine rağmen, hala ırksal temelleri ve bu konudaki tahammülsüzlüğü aslında çok ta uzakta aramamak lazım. Faşizm, Avrupa’da doğmuştur. Kendi dışındaki tüm etnik kökenlerini yok sayan bir düşünce, modern Avrupa’da 80-85 yıl gibi çok kısa zaman önce yaşanmış ve hakim olmuştur.

Şimdilerde ise Türkiye’de pek çok hükümetin 1950’lerden bu yana Avrupa Birliğine girme çabalarını görmekteyiz. Özellikle son olarak Başbakanımızın, Merkel’i yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamadan sonra öğrendik ki, Türkiye vatandaşları Ekim 2016’dan itibaren Avrupa’ya vizesiz gidebilecek. Bu Avrupa Birliğine giriş sürecinde büyük bir adım. Ama peki, Avrupa Birliğinin şu anda ki durumu nasıl? Kusursuz işleyen bir sistem olarak devam mı ediyor?

Avrupa Birliği, 2.dünya savaşında sonra, bir daha bir savaş çıkmasını engellemek için, birbirine yakın sosyal, kültürel ve ekonomik yapıya sahip olan ülkelerin bir araya gelip, ekonomiden tutun da hukuk, ticaret, sosyal ve kültürel alanlarda ortak bir Pazar ve ortak bir üst kurum oluşturmak için bir araya geldikleri bir kuruluştur. Ticari ortaklık, ortak Pazar’dan sonra ekonomik birliği de sağladılar. Avrupa Birliğinde amaçlanan son aşama ise siyasi birlikti. Yani Avrupa birliği üst bir federasyon gibi olacak, birliğe üye devletler ise, federatif devletler olacaktı.

Ama son dönemlerde Avrupa’daki siyasi oluşumlara bakınca, bu siyasi birliğe ulaşmanın imkansız bir konuma geldiğini görmekteyiz. Hatta şuanda var olan birlikten ayrılmak isteyen bir İngiltere görmekteyiz. (Yakın zamanda birlikte kalıp, kalmama konusunda referandum yapacaklar)

Bunun dışında Avrupa Birliği içindeki pek çok ülkede aşırı milliyetçilerin inanılmaz derecede yüksek oya ulaştıklarını, birliği tehdit edecek konuma geldiklerini görürüz. Almanya’da PEGİDA ve Fransa’da Le Pan  hareketi aslında bunun en büyük kanıtı.  Milliyetçilik, Avrupa için en tehlikeli siyasi ideoloji olduğunu ve bunun önüne geçmek için her türlü çabaya rağmen bunların varlığını sürdürmesi ve güçlenmesi Avrupa Birliğinde ki çatlakların resmi gibidir.

Burada Avrupa Birliği içindeki ekonomik durumun bozulması ve toplumsal yapı içinde ekonomik şartlar konusunda uçurumlar oluşmaya başlamasıyla, ezilenler sınıfların toplandığı siyasi yapı Milliyetçilik oldu. Fransız ihtilalinin ortaya çıkardığı ve imparatorlukların yıkılmasına neden olan ideoloji, Avrupa birliğini yıkmaya başladı diyebiliriz.

Sonuç olarak teorimiz şöyle, Avrupa Birliği bir dağılma sürecine girdi. Ve Avrupa’da aşırı milliyetçilerin ülke yönetimlerinde etkin olmalarıyla birlik tamamen dağılacaktır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
DONALD TRUMP BİR ŞANS MI?

DONALD TRUMP BİR ŞANS MI? Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden biri olan 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasından sonra...

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ- HİLARY CLİNTON BAŞKAN OLURSA

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ- HİLLARY CLİNTON BAŞKAN OLURSA Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanını seçecek. Uzun süredirde ön seçimler yapılmakta....

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ: BÜYÜK TAARUZ

26 Ağustos – 18 Eylül 1922 Sakarya zaferinden sonra yapılan müzakerelerde barışçı yollardan kurtuluşu sağlamanın mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle...

Kapat
ücretsiz ilan